REKLAMA

Waszczykowski: Podczas debaty PE damy odpór atakom przeciw Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 18 stycznia 2016 19:38
Waszczykowski: Podczas debaty PE damy odpór atakom przeciw Polsce Waszczykowski: „Zakładam, że damy odpór atakom przeciwko Polsce” (fot.msz.gov.pl)

· W trakcie debaty w PE o Polsce premier będzie tłumaczyć, iż zarzuty wobec Warszawy są nieadekwatne.
· Waszczykowski: „Zakładam, że damy odpór atakom przeciwko Polsce”.
· Według szefa MSZ w PE obecna będzie duża grupa ekspertów z polskich ministerstw.

"Pani premier będzie tłumaczyć, że te zarzuty, które są stawiane, są absolutnie nieadekwatne. Jak dziś wspomniał prezydent (Andrzej Duda) i poparł go w zasadzie przewodniczący (RE Donald )Tusk, w Polsce nic złego się nie dzieje. Polska nie jest częścią problemów UE. Unia Europejska ma problemy gdzie indziej i powinna się koncentrować na ich rozwiązaniu, a nie na kreowaniu sztucznie problemu Polski" - powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli po spotkaniu szefów MSZ państw UE.

Według niego w PE obecna będzie duża grupa ekspertów z polskich ministerstw. "Zakładam, że wszyscy dadzą odpór atakom, które w tej chwili są przeciwko Polsce" - dodał.

Jak poinformował, w kuluarach spotkania szefów MSZ państw UE w Brukseli o doniesienia prasowe na temat Polski pytała go estońska minister, a w niedzielę rozmawiał z ministrem belgijskim m.in. o reformie Trybunału Konstytucyjnego. "Po wyjaśnieniu wszyscy odnoszą się do tego ze zrozumieniem" - powiedział Waszczykowski.

Jednym z tematów poniedziałkowych obrad ministrów państw UE była sytuacja na Ukrainie, realizacja porozumień z Mińska o zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz postępy w reformach w tym kraju. Według Waszczykowskiego w poniedziałek rano odbyło się też zorganizowane przez "grupę przyjaciół Ukrainy"śniadanie z szefem ukraińskiego MSZ Pawło Klimkinem, którego tematem były m.in. możliwości wsparcia ukraińskich reform.

"Rozmawialiśmy o tym, jak pomóc Ukrainie. Ja deklarowałem, że z naszej strony taka pomoc już istnieje. Na przykład zaproponowaliśmy Ukrainie pewną sumę pieniędzy jako pożyczkę na poprawienie funkcjonowania przejść granicznych, podpisaliśmy również z naszymi bankami porozumienie o wsparciu hrywny o wartości jednego miliarda euro" - poinformował polski minister. Przypomniał, że Polska uczestniczy też w NATO-wskim programie szkoleniowym dla oficerów ukraińskich.

"Podczas gdy Europa ma problemy z liberalizacją reżimu wizowego, to my, jako Polska, gościmy już w Polsce prawie milion Ukraińców, którzy żyją, pracują, mieszkają w Polsce. Wydaliśmy prawie tyle samo wiz, co cała reszta Europy" - dodał minister.

12 lutego minie rok od uzgodnienia w Mińsku porozumień o zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Nie zostały one dotąd w pełni wdrożone, dlatego pod koniec ub. roku UE przedłużyła o sześć miesięcy sankcje gospodarcze wobec Rosji. "Mamy obecnie względnie spokojną fazę z nielicznymi naruszeniami zawieszenia broni" - ocenił w Brukseli szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Jak dodał, trzeba obecnie pracować nad realizacją najtrudniejszych punktów porozumień mińskich, jak przygotowanie wyborów na wschodzie Ukrainy.

Szefowie dyplomacji państw UE rozmawiali też o konflikcie w Syrii, sytuacji w Iraku oraz w regionie Bliskiego Wschodu po wdrożeniu porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego i zniesieniu sankcji wobec Iranu.

Przeczytaj też Waszczykowski: nie ma powodów, by rozmawiać o Polsce na szczycie UE

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kibol 2016-01-18 21:52:38
    "..damy odpór ...." tak pisano czterdzieści lat temu o KBWE w Helsinkach. Drugi Piotrowicz - jemu też IV RP myli się z PRL.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA