REKLAMA

Waszczykowski: Polska chce dobrze funkcjonującej UE, ale nie superpaństwa

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 04 kwietnia 2016 11:26
Waszczykowski:  Polska chce dobrze funkcjonującej UE, ale nie superpaństwa W artykule minister pisze także o stosunkach polsko-niemieckich (fot. MSZ)

– Istnienie dobrze funkcjonującej Unii Europejskiej - z pewnością nie superpaństwa, lecz jednak czegoś więcej niż tylko wypadkowej narodowych egoizmów - jest zgodne z polskim interesem – podkreśla minister Witold Waszczykowski w swoim artykule opublikowanym na łamach niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

– UE jest ścisłym związkiem państw narodowych, które dzięki niej przezwyciężają różnice i spory, konkurują ze sobą w pokojowy sposób i tworzą dobrobyt – ocenia szef polskiej dyplomacji – Dążenie do federalnej Europy może jedynie przynieść odwrotny skutek i przybliżyć rozpad UE.

Kreśląc najważniejsze wyzwania stojące przed krajami członkowskimi, szef polskiego MSZ zwraca uwagę na jedno z najtrudniejszych: zdolność do uzyskania przez Unię Europejską kontroli na kryzysem migracyjnym.

Czytaj też: Waszczykowski: W Polsce nie ma antysemickiej nagonki

W artykule minister pisze także o stosunkach polsko-niemieckich. – Zależy nam na tym, aby nasze stosunki z Niemcami były w pełni partnerskie, aby każda ze stron brała pod uwagę stanowisko i argumenty strony drugiej – zaznacza minister. Jednocześnie zwraca uwagę, że Polska docenia „zaangażowanie Niemiec w prace nad rozwiązaniem kryzysu migracyjnego w UE, ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie czy zwiększenia bezpieczeństwa UE”. Zdaniem ministra niezbędny ro rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jest realny kompromis.

Minister zwraca również uwagę na otoczenie zewnętrzne UE. – Efekty niestabilności Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej są bezpośrednio odczuwalne przez społeczeństwa na naszym kontynencie - poprzez wzrost zagrożenia terrorystycznego i  kolejne fale nielegalnej migracji – wyjaśnia minister.

Zobacz: Polsce może grozić niebezpieczeństwo ze Wschodu?

Zdaniem szefa MSZ polityka wschodnia UE powinna przybrać nowy wymiar, przybliżający  perspektywę członkostwa państw takich jak Ukraina, Mołdawia i Gruzja. Państwa unijne powinny natomiast unikać budowy unii różnych prędkości oraz w większym stopniu uwzględniać postawę solidarności realizując założenia wspólnej polityki energetycznej. Minister Waszczykowski podkreśla także wagę negocjowanego właśnie Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego dla sojuszu UE i USA, stanowiącego drugą obok NATO podstawę stosunków transatlantyckich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA