REKLAMA

Waszczykowski: Polskie społeczeństwo nie chce referendum ws. wyjścia z UE

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 25 lipca 2016 11:17
Waszczykowski: Polskie społeczeństwo nie chce referendum ws. wyjścia z UE Jak zaznaczył minister Waszczykowski, Rosja w swojej polityce zagranicznej dąży nieustannie do podgrzewania napięcia w relacjach międzynarodowych (fot. MSZ)

O współpracy polsko-jordańskiej, stosunkach NATO-Rosja oraz skutkach referendum w Wielkiej Brytanii dla Unii Europejskiej mówił w wywiadzie dla "The Jordan Times" minister Witold Waszczykowski.

Minister Waszczykowski podkreślił w rozmowie z jordańskim dziennikiem, że "Polska, jako członek NATO, postrzega Jordanię jako jednego z najważniejszych partnerów Sojuszu w regionie Bliskiego Wschodu".

- Mamy świadomość, że zwalczając terroryzm i udzielając schronienia osobom uciekającym z obszarów ogarniętych wojną, Jordania przyjęła na siebie ogromny ciężar. Udowodniła tym samym, że jest odpowiedzialnym i godnym zaufania członkiem społeczności międzynarodowej. Naszym obowiązkiem jest wspierać władze i społeczeństwo jordańskie w tym szlachetnym działaniu. Dlatego też zamierzamy kontynuować i pogłębiać współpracę z Ammanem nie tylko w kwestiach gospodarczych i naukowych czy humanitarnych, ale również w sektorze obronności i bezpieczeństwa - mówił minister.

Czytaj też: Wizyta papieża w Polsce testem jego zdolności dyplomatycznych

Mówiąc o sytuacji związanej z kryzysem syryjskim, szef polskiego MSZ stwierdził, że "wszystko wskazuje, iż obecnie obserwujemy początek końca panowania Daesh w Syrii i Iraku". Minister zaznaczył jednocześnie, że do pełnego wyeliminowania Daesh z regionu Bliskiego Wschodu, w tym przywrócenia bezpieczeństwa w obu krajach, konieczna jest dalsza efektywna współpraca wspólnoty międzynarodowej. - Nasza administracja i organizacje pozarządowe zaangażowane są w niesienie pomocy uchodźcom z Syrii na terenie Jordanii i Libanu - powiedział minister. Jak podkreślił szef MSZ już teraz polscy archeolodzy aktywnie angażują się w prace mające na celu ochronę syryjskich zabytków. - Jako pierwsi podjęli się szacowania szkód wyrządzonych światowemu dziedzictwu w Palmirze po wyparciu z tego miasta terrorystów z Daesh - dodał minister Waszczykowski.

Odnosząc się do możliwości zwiększenia dotychczasowej współpracy polsko-jordańskiej minister Waszczykowski zwrócił uwagę, że Polska to szybko rozwijające się państwo UE, w tym w dziedzinie ekonomicznej. Jesteśmy jednym z największych producentów żywności w UE. - Dlatego też, poza współpracą w sferze bezpieczeństwa i wojskową, widzę ogromne możliwości poszerzenia współpracy z Jordanią również w dziedzinie gospodarczej, ale i naukowej - podkreślił szef MSZ.

Dodał również, że w ostatnich siedmiu latach nasza współpraca handlowa wzrosła niemal pięciokrotnie. Minister wyraził także nadzieję na dalszy jej rozwój.

- Oferujemy również Jordanii pomoc w wymiarze dwustronnym. Nasze nakłady na te działania systematycznie rosną. Moja dzisiejsza wizyta w Jordanii jest elementem tej polityki. Wspieramy Jordanię na forach unijnych - dodał.

Szef polskiej dyplomacji wskazał także na polskie poparcie działań Ammanu na rzecz przyciągnięcia inwestycji zagranicznych, wdrożenia reform strukturalnych oraz tworzenia miejsc pracy w jordańskiej gospodarce również dla uchodźców. - W szczególności wspieramy przy tym wszelkie formy uprzywilejowanego traktowania Jordanii przez UE. Realizacji tych założeń służyć będzie uzgodniony plan Jordan Compact, który ma zostać przyjęty w niedalekiej przyszłości. Obejmuje on szeroki zakres instrumentów mających na celu ograniczenie negatywnych skutków napływu uchodźców i kryzysu syryjskiego oraz przekształcenie ich w potencjał rozwojowy dla jordańskiej gospodarki - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zobacz: Szef MSZ w Jordanii przekaże pomoc dla uchodźców

Jak zaznaczył minister Waszczykowski, Rosja w swojej polityce zagranicznej dąży nieustannie do podgrzewania napięcia w relacjach międzynarodowych. - Dziś trudno jest powiedzieć jaką cenę trzeba by zapłacić za zaspokojenie wszystkich żądań wysuwanych przez Moskwę, tym bardziej, że podtrzymywanie napiętych relacji z wybranymi państwami Zachodu służy obecnej ekipie rządzącej w realizacji polityki wewnętrznej - powiedział minister Waszczykowski zapytany o obecny stan relacji NATO-Rosja.

Szef polskiej dyplomacji wskazał, że liczne incydenty na Morzu Bałtyckim, groźby wysuwane pod adresem państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz prowokacyjne manewry wojskowe zmuszają NATO do odpowiedniej reakcji i adekwatnej odpowiedzi poprzez m.in. stałą obecność militarną w krajach naszego regionu i w Polsce. Minister podkreślił jednocześnie, że nie jest to jednak polityka nastawiona na konfrontację z Rosją, a jedynie chęć wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa w państwach "flanki wschodniej" Sojuszu.

- Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż projekt europejski opuści najprawdopodobniej piąta gospodarka świata - zaznaczył szef polskiego MSZ, komentując wyniki brytyjskiego referendum. Jednocześnie minister Waszczykowski zapewnił, że polskie społeczeństwo nie przejawia potrzeby organizowania takiego rodzaju referendum i przypomniał, że blisko 80% naszych obywateli popiera obecność Polski w zjednoczonej Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA