REKLAMA

Waszczykowski: Potrzebna jest nowa koncepcja Europy

  • Autor: PAP
  • 24 czerwca 2016 19:13
Waszczykowski: Potrzebna jest nowa koncepcja Europy - Umówiliśmy, że tak jak przedstawialiśmy niedawno program 500 Plus, Mieszkanie Plus, to być może w takiej roboczej formie zaczniemy przedstawiać koncepcję Europa Plus - poinformował Waszczykowski. (Fot. Shutterstock)

• Wielu obywateli oczekuje nowej, funkcjonalniejszej koncepcji suwerennych państw w silnej, zjednoczonej Europie - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się do kwestii Brexitu.
• Minister spraw zagranicznych zapowiedział, że propozycje koncepcji "poprawionej Europy" będą prezentowane na posiedzeniach rządu.

Minister spraw zagranicznych podkreślił w TVP Info, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie wymagało zmian w dokumentach traktatowych. - To będzie podstawą również do dyskusji o nowym traktacie - dodał.

Podkreślił, że może być także podstawą do zastanowienia się, jak "traktaty uzupełnić, jak naprawić i co naprawić".

- My już proponujemy. Dziś słyszałem polityków, premier, która zdecydowała, że już na najbliższych posiedzeniach rządu będziemy pierwsze propozycje przedstawiać. Nawet wstępnie się umówiliśmy, że tak jak przedstawialiśmy niedawno program 500 Plus, Mieszkanie Plus, to być może w takiej roboczej formie zaczniemy przedstawiać koncepcję Europa Plus, czyli Europa poprawiona, Europa zmodyfikowana - poinformował Waszczykowski.

- Myślę że jest takie oczekiwanie od wielu obywateli, przede wszystkim polskich, ale również w Europie, aby przedstawić nową, funkcjonalniejszą koncepcję suwerennych państw w silnej, zjednoczonej Europie - zaznaczył minister.

Według niego prawdopodobnie trzeba inaczej ustawić relację między europarlamentem i parlamentami narodowymi. Szef MSZ uważa, że trzeba się zastanowić nad funkcjonowaniem Komisji Europejskiej, która - jak zaznaczył - nie pochodzi z wyborów powszechnych, demokratycznych, ale jest tworem wynikającym z pewnych przetargów politycznych między państwami.

- Trzeba się zastanowić nad mechanizmem podejmowania decyzji w UE, czy ten mechanizm zaproponowany: głosowanie kwalifikowaną większością jest słuszny, być może trzeba opracować obszary, w których należy poszukiwać większego poparcia dla decyzji podejmowanych przez Unię - powiedział szef MSZ.

Jak dodał trzeba inaczej ocenić i zdefiniować suwerenność państw członkowskich w odniesieniu do instytucji europejskich.

Premier Beata Szydło wyraziła nadzieję, że przyszłotygodniowy szczyt UE ws. Brexitu stanie się rozmową o konkretnych działaniach, które powinny być podjęte.

- Zaproponujemy reformy, które w naszej opinii są konieczne do przeprowadzenia w UE po to, żeby UE stawała się silniejsza, żeby się rozwijała i przede wszystkim, żeby była UE, która jednoczy 27 państw członkowskich, która myśli o dalszym rozwoju i o tym, jak się umacniać - poinformowała premier.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że potrzebny jest nowy traktat europejski.  - Należy dokonać reformy Unii Europejskiej, to będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, która może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii - ocenił.

W referendum w Wielkiej Brytanii 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ewa 2016-07-07 09:54:07
    Pani Szydlo miala zaszczyt siedziec bezposrednio ( po prawej stronie) Pani Merkel podczas obrad szczytu UE. Takie " bliskie" sasiedztwo chyba oniesmielilo poczynania Pani Szydlo, bo cichutko wszystkiemu przytakiwala. Znowu punkty dla Pani Kanclerz!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA