REKLAMA

Waszczykowski potwierdza: zrezygnowałem z ochrony BOR

  • Autor: PAP
  • 20 listopada 2015 14:25
Waszczykowski potwierdza: zrezygnowałem z ochrony BOR Witold Waszczykowski (fot. Adrian Grycuk/Wikipoedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski potwierdził w rozmowie z PAP, że zrezygnował z ochrony osobistej BOR. Jak tłumaczy, ochrona BOR przysługuje mu wyłącznie w godzinach pracy, kiedy nie jest mu ona potrzebna.

Ochrona BOR została przydzielona nowemu szefowi MSZ po poniedziałkowym zaprzysiężeniu rządu Beaty Szydło.

Waszczykowski potwierdził, że zrezygnował z ochrony BOR. Jak tłumaczył, ochrona BOR przysługuje mu wyłącznie w godzinach pracy, kiedy nie jest mu ona potrzebna.

"Oni mi zapewniają ochronę, jak jadę do Sejmu albo do innego ministerstwa. Po co mi ochrona w Sejmie bądź w innym ministerstwie? Ja takiej ochrony, która chodzi za mną po Sejmie czy po ministerstwie albo siedzi przed gabinetem, nie potrzebuję. Tutaj mi nic nie grozi" - podkreślił szef dyplomacji.

"Ministerstwo jest chronione przez BOR na zewnątrz i przez ochroniarzy w środku, przed moim gabinetem pracuje cały czas pracownik sekretariatu. To po co mi jeszcze BOR-owiec, ochroniarz?" - argumentował. Jednocześnie, jak zaznaczył Waszczykowski, nie przysługuje mu ze strony BOR żadna ochrona poza godzinami pracy.

O tym, że szef MSZ zrezygnował z ochrony osobistej przez funkcjonariuszy BOR poinformowało w piątek - powołując się na nieoficjalne informacje - Radio ZET. Dziennikarze stacji uważają, że mogło to stanowić naruszenie przepisów ustawy o Biurze Ochrony Rządu. Według informacji Radia ZET, prawdopodobną przyczyną decyzji Waszczykowskiego był brak zaufania do funkcjonariuszy Biura.

BOR to kilkusetosobowa jednostka podporządkowana MSWiA. Zgodnie z przepisami ustawy o BOR ochrona Biura przysługuje najważniejszym osobom w państwie. Objęci nią są m.in. prezydent, marszałek Sejmu i Senatu, premier, wicepremierowie, szefowie MSWiA i MSZ, b. prezydenci oraz "inne osoby ze względu na dobro państwa".

Zadania Biura to także ochrona obcych delegacji przebywających w Polsce, budynków rządowych oraz polskich placówek za granicą. Określenie zakresu ochrony BOR wobec poszczególnych osób i instytucji jest - według zapisów ustawy - kompetencją ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA