REKLAMA

Waszczykowski pozytywnie o kandydaturze Steinmeiera na prezydenta Niemiec

  • Autor: PAP/JS
  • 14 listopada 2016 21:37
Waszczykowski pozytywnie o kandydaturze Steinmeiera na prezydenta Niemiec Witold Waszczykowski, szef MSZ. (fot. mat. MSZ)

• Kandydatura Franka-Waltera Steinmeiera na prezydenta Niemiec dobrze rokuje dla relacji polsko-niemieckich - ocenił w poniedziałek w Brukseli szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.
• Podkreślił, że Steinmeier jest dobrze nastawiony do Polski.

Steinmeier "to człowiek, z którym mamy doskonałe relacje, również osobiste, przyjacielskie, nawiązane w ciągu roku" - powiedział Waszczykowski dziennikarzom, przypominając m.in. o tegorocznych obchodach 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami.

"Jeśli ten człowiek, tak dobrze nastawiony i współpracujący z Polską od lat, zostałby prezydentem, dla naszych relacji polsko niemieckich rokuje to tylko dobrze" - dodał Waszczykowski.

W poniedziałek wicekanclerz Niemiec i przewodniczący SPD Sigmar Gabriel zapowiedział, że liderzy partii koalicji rządowej - CDU, SPD i CSU - przedstawią oficjalnie szefa MSZ, socjaldemokratę Franka-Waltera Steinmeiera jako wspólnego kandydata na prezydenta. Ma to nastąpić w środę w Berlinie.

Chadecy i socjaldemokraci mają ogromną przewagę w gremium, które 12 lutego wybierze następcę Joachima Gaucka.

Niemieccy chrześcijańscy demokraci zgodzili się po długim namyśle na poparcie kandydata wysuniętego przez SPD, która jest obecnie ich koalicjantem, lecz w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych będzie najpoważniejszym rywalem. Ostateczna decyzja zapadła w poniedziałek rano podczas konferencji telefonicznej z udziałem szefowej CDU kanclerz Angeli Merkel i członków prezydium CDU. "To decyzja z rozsądku" - powiedziała Merkel cytowana przez agencję dpa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA