REKLAMA

Waszczykowski: Rosja zamierza podważyć dotychczasową politykę bezpieczeństwa

  • Autor: PAP/JS
  • 13 czerwca 2016 08:19
Waszczykowski: Rosja zamierza podważyć dotychczasową politykę bezpieczeństwa Szef MSZ podkreśla wiodącą rolę NATO, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa państwom członkowskim (fot.twitter.com/MSZ_RP)

- Najważniejszą rolą NATO pozostaje obrona swoich członków - podkreśla minister Witold Waszczykowski w wywiadzie dla fińskiego dziennika Helsingin Sanomat.

Według ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego wzrost rosyjskich wydatków wojskowych oraz prowadzenie agresywnej polityki zagranicznej, zwłaszcza wojna we wschodniej Ukrainie pokazują, że Rosja zamierza podważyć dotychczasową politykę bezpieczeństwa. - Rosja, nieprzewidywalne mocarstwo jądrowe, chce zdestabilizować całą europejską architekturę bezpieczeństwa - ocenia szef polskiej dyplomacji.

W opinii ministra Waszczykowskiego podczas szczytu w Walii podjęto zaledwie pierwsze kroki na rzecz przygotowania Sojuszu do "nowej rzeczywistości", z którą mierzy się NATO po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu konfliktu w Donbasie. - Nie powinniśmy czekać, aż Rosja zdecyduje się po raz kolejny podważyć europejski porządek, jak stało się w przypadku Gruzji i Ukrainy - deklaruje minister Waszczykowski.

Zobacz też: Kuchciński: Raport ekspertów ds. TK na przełomie czerwca i lipca

Minister dodaje przy tym, że Polska, Finlandia i Szwecja mają bardzo zbliżoną ocenę sytuacji bezpieczeństwa w regionie Bałtyku. - Razem możemy lepiej reagować na wyzwania stawiane przez Rosję, wyzwania które będą miały wpływ na europejskie interesy w regionie Morza Bałtyckiego - zauważa minister Waszczykowski.

Szef MSZ podkreśla wiodącą rolę NATO, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa państwom członkowskim. -Więcej NATO oznacza większe bezpieczeństwo - zaznacza minister Witold Waszczykowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA