REKLAMA

Waszczykowski: Seul jest trzecim ważnym azjatyckim połączeniem lotniczym z Warszawą

  • Autor: PAP/JS
  • 17 października 2016 17:18
Waszczykowski: Seul jest trzecim ważnym azjatyckim połączeniem lotniczym z Warszawą Inauguracyjnym rejsem z wizytą do Korei Płd. udał się m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, który spotka się z przedstawicielami władz Republiki Korei (fot. MSZ/twitter)

• Seul jest już trzecim połączeniem między Warszawą, a ważnym państwem Azji – powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski.
• Dodał, że Polska ma bardzo rozbudowane relacje polityczno-gospodarcze i kulturalne z Koreą.

W poniedziałek PLL LOT zainaugurował swoje pierwsze, bezpośrednie połączenie między Warszawą a Seulem w Korei Południowej.

Inauguracyjnym rejsem z wizytą do Korei Płd. udał się m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, który spotka się z przedstawicielami władz Republiki Korei. Wśród rozmówców szefa polskiej dyplomacji będą: premier Republiki Korei Hwang Kio Ahn, a także pierwszy wiceminister spraw zagranicznych oraz minister zjednoczenia.

Do Seulu polecą także wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński oraz wiceminister skarbu Mikołaj Wild, który w MSP nadzoruje PLL LOT. W trakcie wizyty zaplanowano szereg spotkań, w tym udział w Forum Gospodarczym. Do Korei Południowej poleci także grupa przedstawicieli przedsiębiorców - m.in. sektora ITI, branży kosmetycznej, chemicznej, przemysłu spożywczego, technologii odnawialnych. Oprócz udziału w forum, zaplanowano dla nich także spotkania B2B z firmami koreańskimi.

"Po bezpośrednim połączeniu z Chinami i Japonią, uruchamiamy bezpośrednie połączenie z Republiką Korei, czyli ze stolicą Seulu. To oznacza, jaką wartość polityczną i gospodarczą przykładamy do współpracy z Republiką Koreańską" - powiedział minister Waszczykowski na briefingu tuż przed odlotem do Seulu.

Czytaj też: Rząd podsumuje ŚDM i porozmawia o Prawie wodnym

Podkreślił, że Polska ma bardzo rozbudowane relacje polityczno-gospodarcze i kulturalne z Koreą. "Wymiana gospodarcza między Polską a Republiką Korei sięga prawie 4 mld dolarów, ale mam nadzieję, że dzięki temu połączeniu znacznie, znacznie się polepszy" - powiedział.

W ocenie ministra, Korea może być dla Polski partnerem w licznych dziedzinach np. w przemyśle zbrojeniowy, czy gospodarce innowacyjnej. "Możemy tam sprzedawać naszą żywność. To jest też ważny partner współpracy kulturalnej, ponieważ wielu Koreańczyków to laureaci naszych konkursów Chopinowskich" - dodał.

"Mamy, więc nadzieję, że nie tylko biznes i politycy będą korzystali z tego połączenia, ale również i turyści koreańscy będą mogli zobaczyć ojczyznę Chopina" - zaznaczył minister.

"W czasie mojego pobytu w Seulu, będę odwiedzał ministerstwo spraw zagranicznych, będę też spotykał się z premierem Korei, będę miał też okazję uczestniczyć w spotkaniach biznesowych. Mam nadzieje, że za chwilę, za kilka być może tygodni, miesięcy będziemy mogli gościć również w Polsce taką samą lub liczniejszą grupę przedstawicieli społeczeństwa koreańskiego" - powiedział Waszczykowski.

Wiceminister Skarbu Państwa Mikołaj Wild, który odpowiada w resorcie za PLL LOT powiedział, że LOT po "nieco gorszej koniunkturze", jaką ostatnio linia doświadczyła, przeżywa okres ewidentnego wzrostu. "Będziemy wspierać LOT na tyle na ile jest to możliwe w osiągnięciu takiego miejsca na rynku, na jaki LOT zasługuje" - powiedział Wild.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski powiedział, że samolot z pasażerami w pierwszy rejsie do Seulu jest pełny. "Na kolejnych rejsach odnotowujemy ok. 80 proc. zainteresowanie, jeśli chodzi o sprzedaż biletów na tym kierunku. Liczymy na duże zainteresowanie turystów, ponieważ to bogaty kraj" - powiedział prezes LOT-u

Podkreślił, że Seul jest dla polskiego przewoźnika ważnym kierunkiem na mapie połączeń. "Seul to dla LOT trzecie połączenie do Azji i szósty kierunek dalekiego zasięgu" - dodał Milczarski.

Dyrektor Portów Lotniczych, które zarządza warszawskim lotniskiem Chopina wyraził nadzieję, że połączenie to będzie stanowić swego rodzaju most nie tylko wymiany kulturowej, ale też i gospodarczej.

Rejsy między Warszawą a Seulem będą w poniedziałki, środy i soboty. Samolot z Lotniska Chopina do portu lotniczego Seul-Incheon będzie leciał nieco ponad 10 godzin. Połączenia te będą wykonywały Boeingi 787 Dreamliner.

Na pokładzie dreamlinera LOT-u pasażerowie będą mieli do dyspozycji trzy klasy podróży - LOT business class z fotelami rozkładającymi się do pozycji płaskiego łóżka, LOT premium class z fotelami wyposażonymi w podnóżki oraz LOT economy class z fotelami, w których zamontowane są ekrany rozrywki pokładowej i gniazdka USB.

W pokładowym menu znajdą się zarówno polskie, jak i koreańskie specjały. Pasażerowie będą mogli obejrzeć koreańskie filmy, a cały system rozrywki pokładowej będzie dostępny również w koreańskiej wersji językowej. Wśród personelu pokładowego znajdzie się osoba mówiąca po koreańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA