REKLAMA

Waszczykowski: Wspomniałem Jaglandowi, że jesteśmy rozczarowani zachowaniem Komisji Weneckiej

  • Autor: PAP/JS
  • 21 września 2016 21:39
Waszczykowski: Wspomniałem Jaglandowi, że jesteśmy rozczarowani zachowaniem Komisji Weneckiej Waszczykowski rozmawiał z Jaglandem przy okazji wizyty w Nowym Jorku (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

Polska jest rozczarowana sposobem zachowania się Komisji Weneckiej, która jednostronnie ocenia sytuację w naszym kraju - taką uwagę szef MSZ Witold Waszczykowski przekazał - jak sam poinformował - sekretarzowi generalnemu Rady Europy, Thorbjoernowi Jaglandowi.

Waszczykowski rozmawiał z Jaglandem przy okazji wizyty w Nowym Jorku. Jak mówił w TVP Info, poruszył m.in. temat sytuacji w Europie oraz "sławnej, niesławnej Komisji Weneckiej". - Wspominałem sekretarzowi generalnemu Rady Europy, że jesteśmy bardzo rozczarowani sposobem zachowania się tej komisji, która w sposób bardzo jednostronny, mimo otwarcia, mimo gestów ze strony rządu, większości parlamentarnej, bardzo jednostronnie ocenia sytuację w Polsce - powiedział Waszczykowski.

- Mam wrażenie, że przyjął to ze zrozumieniem, że tam dociera ta świadomość, że Komisja Wenecka jest skrajnie jednostronna - dodał. Według szefa MSZ polski rząd nie krytykuje opinii i wyroków KW, ale fakt, że - jak podkreślił - komisja w ogóle nie bierze pod uwagę i nie odnotowuje w swoich raportach innego stanowiska, niż stanowisko polskiej opozycji.

Czytaj też: Komisja Wenecka: Poznaliśmy wiele szczegółów

- Wyjaśniliśmy sobie, na czym polega kompromis, że kompromis oznacza ustępstwa obu stron, że kompromis nie oznacza tylko ustępstwa po stronie rządu czy większości parlamentarnej, że również do kompromisu jest potrzebna opozycja - zaznaczył.

Według Waszczykowskiego Jagland przyjął jego uwagi "ze zrozumieniem" i zobowiązał się, że podejmie również rozmowy z polską opozycją, aby ta "przystąpiła do rzeczywistego dialogu" i podjęła próbę stworzenia jakiegoś kompromisowego stanowiska wobec propozycji rządowych.

Szef MSZ poinformował, że rozmowa z Jaglandem dotyczyła również sytuacji na wschodzie Europy, w tym na Ukrainie. - Rozmawialiśmy też o nierozwiązanym konflikcie rosyjsko-ukraińskim, o możliwościach współpracy z Białorusią, o przyciąganiu Białorusi do Europy - powiedział.

Dodał również, że zaprosił do Warszawy ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja. - Mam nadzieję, że ta wizyta dojdzie do skutku już za kilka dni, w październiku - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA