REKLAMA

Waszczykowski: Zagrożenie Rosji dla architektury bezpieczeństwa w Europie musi być traktowane poważnie

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 11 lipca 2016 10:10
Waszczykowski: Zagrożenie Rosji dla architektury bezpieczeństwa w Europie musi być traktowane poważnie Minister Waszczykowski zaznaczył, że "Polska proponuje, aby powrócić do pierwotnych założeń NATO". (fot. MSZ/twitter)

- Decyzję o wysłaniu do Polski i trzech państw bałtyckich 4000 żołnierzy w przyszłym roku, którą podejmą czołowi przywódcy NATO podczas Szczytu, trudno nazwać jedynie symboliczną - mówi Witold Waszczykowski w wywiadzie dla "Politiken".

- Decyzja ta jest bezwzględnie konieczna, aby pokazać Rosjanom, że nie powinni próbować podejmować prób agresji w regionie Morza Bałtyckiego - mówi minister.

- Zagrożenie Rosji dla architektury bezpieczeństwa w Europie, w tym w regionie Morza Bałtyckiego, musi być traktowane poważnie. Nie powinniśmy czekać, aż Rosja znów zdecyduje się zakwestionować europejski porządek - podobnie jak to miało miejsce w Gruzji i na Ukrainie - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister Waszczykowski zaznaczył, że "Polska proponuje, aby powrócić do pierwotnych założeń NATO". - Uważamy, że wszystkie państwa członkowskie na całym terytorium Sojuszu muszą mieć równy status bezpieczeństwa. Decyzje, które podejmujemy w Warszawie, oznaczają, że należy przedsięwziąć rzeczywiste starania, aby stworzyć trwałe rozwiązania, które zapobiegną agresji. Z wojskowego punktu widzenia zasadne jest, aby siły NATO miały szeroki, wielonarodowy charakter i były w stanie sprostać wyzwaniom bezpośrednio u naszych granic - ocenił minister.

Minister Waszczykowski zaprzecza, jakoby wzmacnianie potencjału wojskowego NATO było "niepotrzebnym prowokowaniem Moskwy", jak twierdzą Rosjanie. - Fakty są oczywiste: niezależnie od relacji między NATO i Rosją, Moskwa wciąż zwiększa możliwości rozwijania swoich zdolności wojskowych wzdłuż wschodniej flanki Sojuszu - mówi minister.

Czytaj też: Waszczykowski: To była ogólna uwaga Obamy, żeby się pogodzić ws. TK

Zdaniem ministra Waszczykowskiego jest bardzo ważne, aby zwrócić uwagę, że rosyjskie programy modernizacji sił zbrojnych rozpoczęły się na długo przed agresją przeciwko Ukrainie. Rosjanie podejmują te działania, bowiem Rosja jest w trakcie budowy potencjału wojskowego, który może ograniczać zdolność manewrową NATO w Europie Wschodniej. Rosjanie zwiększają też liczebność sił konwencjonalnych, także w celach ofensywnych. Już ogłoszone zostały plany utworzenia nowych jednostek wojskowych w Rosji, w Zachodnim Okręgu Wojskowym.

- Byliśmy również świadkami szeregu prowokacyjnych działań i niebezpiecznych incydentów zbrojnych, miały także miejsce konfrontacyjne oświadczenia skierowane przeciwko niektórym krajom w regionie Bałtyku. Podważa to bezpieczeństwo w regionie - dodaje minister Waszczykowski.

Minister Witold Waszczykowski podkreśla znaczenie przyjęcia w Warszawie "ambitnego pakietu" w odpowiedzi na działania Rosji. - Obecność NATO na wschodniej flance musi być znacząca, wielonarodowa i dysponująca odpowiednim potencjałem defensywnym. Siły NATO muszą mieć zdolność do działania w trudnych warunkach. Obecność ta musi być widoczna, jakościowo nowa i gotowa do obrony terytorium Sojuszu - stwierdza minister.

- Dokładna liczebność tych jednostek zostanie postanowiona tutaj w Warszawie, ale wszyscy musimy być świadomi, że liczby te muszą być przekonujące. Powinniśmy zademonstrować, że NATO pozostaje zdeterminowane, i że nasze zdolności do obrony i odstraszania są rzeczywiste, a nie tylko na pokaz - konkluduje szef resortu spraw zagranicznych Polski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA