REKLAMA

Waszczykowski: Zależy nam na tym, by Białoruś była państwem niepodległym

  • Autor: PAP/JS
  • 18 marca 2016 08:30
Waszczykowski: Zależy nam na tym, by Białoruś była państwem niepodległym Waszczykowski powiedział, że do tej pory nie ma potwierdzenia, czy spotka się z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenko (fot. facebook/Witold Waszczykowski)

Zależy nam na tym, by Białoruś była państwem niepodległym i utrzymującym dobre relacje z Polską - mówi szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, który w przyszłym tygodniu wybiera się na Białoruś.

"We wtorek i w środę (22, 23 marca) w przyszłym tygodniu będę w Mińsku, Wołkowysku i Grodnie. Uważam, że jako sąsiedzi Białorusi musimy utrzymywać relacje, musimy sprawdzić, co się dzieje, zobaczyć, czy po tych latach nastąpiła jakaś poprawa, czy pogorszenie sytuacji. To taka wizyta rekonesansowa" - podkreślił w radiowej Jedynce minister spraw zagranicznych.

Waszczykowski powiedział, że do tej pory nie ma potwierdzenia, czy spotka się z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenko. "Były takie sygnały, że jest to możliwe, ale do tej pory potwierdzenia nie mam" - dodał.

Czytaj też: 7 tys. uchodźców w Polsce? Waszczykowski: Nie będzie tylu chętnych

Pytany, czy ta wizyta będzie bardziej ważna dla Polski, czy dla Białorusi, powiedział: "Nie wiem, jak to jest ważne dla Białorusi. Natomiast dla Polski jest ważne, bo to jest nasz sąsiad i uważam, że powinniśmy utrzymać poprawne relacje, powinniśmy podtrzymywać państwowość białoruską. Zależy nam na tym, aby Białoruś była państwem niepodległym, we współpracy razem z Europą i utrzymującym dobre relacje z Polską".

Waszczykowski odwiedzi również Wołkowysk. Pytany dlaczego odparł, że Wołkowysk to "jedno z miast, gdzie żyją Polacy. A poza tym rzeczywiście jest to podróż sentymentalna, bo tam urodziła się moja mama, tam żyli moi przodkowie, dziadkowie. Tam dziadek pracował, więc chciałem zobaczyć po drodze wracając (...), zatrzymać się na chwilę w Wołkowysku" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA