REKLAMA

Węgry i Polska zgodne w sprawie uchodźców

  • Autor: PAP/JS
  • 12 września 2016 19:40
Węgry i Polska zgodne w sprawie uchodźców Stanisław Karczewski przebywa z wizytą na Węgrzech (fot. facebook/Karczewski)

Wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i wspólne stanowisko na spotkanie szefów parlamentów w Strasburgu były m.in. tematami rozmów marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego na Węgrzech.

Jak podkreślił Karczewski, wzmacnianie współpracy w Grupie Wyszehradzkiej jest "bardzo istotne i ważne dla naszej polityki zagranicznej po to, żebyśmy wzmacniali głos i Węgier w Unii Europejskiej i w Europie, i Polski".

- Rozmawialiśmy również o (...) stanowisku, jakie będziemy zajmować w Strasburgu, bo mamy spotkanie szefów parlamentów - powiedział marszałek, który spotkał się z szefem parlamentu Węgier Laszlo Koeverem i prezydentem Janosem Aderem.

Karczewski podkreślił, że Polska i Węgry mają podobne stanowisko, jeśli chodzi o kwoty przyjmowania imigrantów, są też przeciwne karom za ich nieprzestrzeganie.- Będziemy się bardzo wspierać wzajemnie, aby nie doszło do ustalenia kar za niezrealizowanie kwot narzuconych przez Komisję Europejską - zapowiedział.

Rozmowy dotyczyły także przygotowań do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz incydentów wobec Polaków, do których dochodzi na wyspach brytyjskich. - Mamy swoje różne spostrzeżenia i wymienialiśmy się tymi spostrzeżeniami, swoimi wrażeniami i swoimi planami. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób przyjmiemy Polaków, którzy będą chcieli przyjechać - czy mamy dla nich miejsca pracy, czy nie. Wiem, że i bezrobocie tu na Węgrzech, i bezrobocie w Polsce spada, że rynek pracy otwiera się dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Wiemy, że również dotyczy to Węgrów - powiedział.

Czytaj też: W Sejmie spotkanie Komisji Weneckiej z PiS. Następnie rozmowy z opozycją

Jak dodał, w jego rozmowach poruszone były także tematy m.in. wymiany kulturalnej, możliwości rozszerzenia współpracy gospodarczej oraz przedsięwzięć natury historycznej, a także Polonii na Węgrzech. - Jesteśmy wdzięczni za tak dobre traktowanie mniejszości narodowych, w tym również polskiej - zaznaczył.

- Mamy w wielu miejscach podobne poglądy: (odnośnie - PAP) do polityki w stosunku do krajów Unii Europejskiej, (...) jeśli chodzi o uchodźców i działania związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - podsumował.

We wtorek, w drugim dniu swej dwudniowej wizyty oficjalnej Karczewski spotka się z premierem Viktorem Orbanem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA