REKLAMA

Weto: Publicysta krytykuje ruch prezydenta: Zablokuje reformę wymiaru sprawiedliwości

 • Autor: PAP/GP
 • 24 lipca 2017 13:40
Weto: Publicysta krytykuje ruch prezydenta: Zablokuje reformę wymiaru sprawiedliwości - Pytanie, czy działanie prezydenta wpłynie na realną poprawę wymiaru sprawiedliwości? - pyta prawicowy publicysta. (fot.:youtube.com)

- Prezydent wkroczył do gry jako jednoznacznie niezależny podmiot - mówi Bronisław Wildstein, komentując weto Andrzeja Dudy ws. ustaw o KRS i SN. Według publicysty decyzja głowy państwa może skutkować zablokowaniem reformy wymiaru sprawiedliwości.

• Wildtein nie ukrywa, że decyzja głowy państwa jest zaskoczeniem.

• - Chce wzmocnić rolę głowy państwa w polskiej polityce - swoją rolę - mówi prawicowy analityk sceny politycznej i dziennikarz.

•Patrząc w przyszłość Wildstein obawia się scenariusza, w którym "ustawa zacznie grzęznąć" i w tego konsekwencji nie będzie możliwa reforma sądów.

 

- Zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości jest sporym zaskoczeniem. Znaliśmy dotąd prezydenta Dudę jako zwolennika zasadniczej reformy - mówi Bronisław Wildtein.

Według publicysty decyzję prezydenta można zinterpretować jako "próbę pewnych zmian w kształcie reformy".

- Prezydentowi chodzi przede wszystkim o Sąd Najwyższy i nadmierne możliwości ingerencji w jego pracę ze strony ministra sprawiedliwości, a więc i prokuratora generalnego. A ponieważ ustawa o SN jest powiązana z ustawą o KRS, prezydent zawetował obie - dodaje Wildstein.

Według niego "prezydent wkroczył do gry jako jednoznacznie niezależny podmiot. Chce wzmocnić rolę głowy państwa w polskiej polityce - swoją rolę".

- I to samo w sobie nie musiałoby być niczym złym - dodaje.

Czytaj też: Paweł Kukiz dziękuje Andrzejowi Dudzie

Jednak sposób uzasadnienia decyzji przez prezydenta budzi niepokój Wildsteina.

- Mówienie o tym, że nowe ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości muszą być akceptowane przez wszystkich można uznać za niezbędną w takiej sytuacji retorykę. Ale można też to uznać za niebezpieczną chęć szukania kompromisu w sprawie, w której możliwości kompromisu nie za bardzo widać - uznaje publicysta.

Wyjaśniając przyczyny swojego zaniepokojenia, Wildstein stwierdza, że mamy do czynienia z bojkotem działań obecnej władzy ze strony wszystkich uprzywilejowanych grup III RP. Fundamentem ich pozycji była właśnie korporacja sędziowska i taki stan rzeczy, w którym wymiar sprawiedliwości był całkowicie oddany sędziom.

Taki układ sił według Wildsteina sprawia, że ani sędziowie, ani obrońcy III RP w żadnym wypadku nie mają ochoty iść na żaden kompromis i mówią to wprost, jednoznacznie. Śladu jakiejkolwiek próby racjonalnej debaty ze strony obrońców III RP nie widać.

Publicysta stawia pytanie o skutki prezydenckiego weta:

- Czy możliwe, że interwencja prezydenta nie tyle poprawi ustawy o SN i KRS, ale przedłuży niepotrzebnie o wiele miesięcy awanturę, powtarzam, awanturę, bo nie ma tu mowy o żadnej debacie, zderzeniu racji?.

Wpis internetowy Pawła Kukiza, w którym lider Kukiz'15 podziękował za weto, źródło: facebook.com

Wildstein obawia się scenariusza, w którym ustawa zacznie grzęznąć w rozmaitych "projektach", które uczynią ją niemożliwą do wdrożenia.

- Zresztą sam pomysł, by do wyboru sędziów SN potrzebna była większość 3/5 głów w parlamencie budzi wątpliwości, czy jest to rozwiązanie pożądane - dodaje.

Publicysta wśród krytyków obecnej władzy nie widzi partnerów do dyskusji.

- Mamy do czynienia z opozycją totalną w szerokim tego słowa znaczeniu, i należą do niej także sędziowie. Są może nawet ważniejsi, niż partie polityczne. Jej częścią są wszystkie ośrodki oligarchiczne, które dotychczas rządziły III RP - stwierdza. - W tej sytuacji pytanie, czy działanie prezydenta wpłynie na realną poprawę wymiaru sprawiedliwości, czy może przeciwnie, doprowadzi wręcz do zablokowania reformy, jest pytaniem otwartym - podsumowuje Wildstein.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • szkoda gadać 2017-07-25 10:37:28
  Byłeś i jesteś tępy bufon. Słyniesz z tego, że zawsze chcesz "po głupiemu ale po mojemu" to twoje motto życiowe.
 • Krak 2017-07-24 18:58:11
  W drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku studiowałem na AGH. I nawet tam dotarła zła sława Wildsteina jako intryganta i rozbijaki.
 • Libertyn 2017-07-24 16:41:28
  Wredny i paskudny żydowski śmieciu , zmilczREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA