REKLAMA

Wiceminister MSZ pretensje KE nazywa wprost "nieuzasadnionymi"

  • Autor: PAP/GP
  • 26 lipca 2017 13:30
Wiceminister MSZ pretensje KE nazywa wprost "nieuzasadnionymi" Konrad Szymański wchodzący na obrady rządu w lipcu br. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

- Wątpliwości KE wobec nowego prawa o ustroju sądów powszechnych nie są uzasadnione - ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Jego zdaniem, zmiany wprowadzone przez nowe przepisy są zgodne z unijnym prawem.

Na środowej konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Frans Timmermans stwierdził, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dot. sądów powszechnych uzasadnia - w momencie jej publikacji - rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności. W swoim oświadczeniu, Komisja Europejska napisała, że kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych - zostanie opublikowana.

- Wątpliwości wobec nowego prawa o ustroju sądów powszechnych nie są uzasadnione - ocenił w komentarzu do stanowiska Komisji Szymański. Podkreślił, że przyjęte zmiany zgodnie z art. 19 traktatu (TUE) zapewniają skuteczną ochronę prawną także w dziedzinach objętych prawem UE.

Według niego, budzące wątpliwości KE przepisy dotyczą funkcji administracyjnych i nie wpływają na sferę orzeczniczą polskiego sądownictwa. - Usprawnienie pracy sądów, co jest naczelnym celem zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, może tylko poprawić jakość ochrony prawnej - przekonywał.

Jak mówił podczas konferencji Timmermans, ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce będą miały bardzo poważny, negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się z faktu, iż prezydent Duda ogłosił decyzję w sprawie weta dwóch ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA