REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak ostatecznie usunięty ze stowarzyszenia Iustitia

 • Autor: PAP/MIW
 • 11 lutego 2018 12:03
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak ostatecznie usunięty ze stowarzyszenia Iustitia Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak (fot. ms.gov.pl)

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" ostatecznie usunęło w sobotę (10.02) wieczorem wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka ze swoich szeregów. Decyzję stowarzyszenia uważam za nietrafną; nie widzę podstaw do podjęcia takiej decyzji - powiedział Piebiak.

 • We wrześniu zeszłego roku zebranie członków stołecznego oddziału Stowarzyszenia "Iustitia" uchwaliło usunięcie wiceministra Piebiaka ze swych szeregów.
 • Tamta decyzja była nieprawomocna - można się było odwołać od niej do ogólnokrajowego zebrania delegatów Iustitii. Wiceminister Piebiak złożył takie odwołanie.
 • Sobotnia decyzja o usunięciu wiceministra jest ostateczna, a procedura w ramach stowarzyszenia jest zakończona - istnieje jedynie teoretyczna możliwość odwołania się do sądu powszechnego.

O decyzji podjętej przez zebranie delegatów stowarzyszenia, które w ten weekend odbywa się w Mszczonowie, poinformował rzecznik Iustitii sędzia Bartłomiej Przymusiński.

- W dyskusji wskazano na wspieranie przez wiceministra Piebiaka działań prowadzących do uchwalenia zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Popieranie takich przepisów jest sprzeczne z podstawowymi celami stowarzyszenia - powiedział sędzia Przymusiński. Dodał, że decyzja o usunięciu jest ostateczna, a procedura w ramach stowarzyszenia jest zakończona - istnieje jedynie teoretyczna możliwość odwołania się do sądu powszechnego.

We wrześniu zeszłego roku zebranie członków stołecznego oddziału Stowarzyszenia "Iustitia" uchwaliło usunięcie wiceministra Piebiaka ze swych szeregów.

Tamta decyzja była nieprawomocna - można się było odwołać od niej do ogólnokrajowego zebrania delegatów Iustitii.

Piebiak złożył takie odwołanie.

- Jest to decyzja w mojej ocenie niesprawiedliwa (...) niezgodna z ideami stowarzyszenia, należy ją uznać za próbę kneblowania dyskusji w łonie Iustitii (...) pod hasłem: "kto się nie zgadza z naszym poglądem, to powinien zrezygnować z bycia członkiem stowarzyszenia, a przynajmniej powinien być cicho" - mówił wtedyPiebiak.

Jak poinformował sędzia Przymusiński, w sobotę podczas zebrania delegatów stowarzyszenia w Mszczonowie za uwzględnieniem odwołania Piebiaka oddano 13 głosów, przeciw było 114 delegatów, zaś sześć osób wstrzymało się od głosu.

- To tylko pokazuje, jak część środowiska jest zaciekła, jeśli chodzi o de facto uczestnictwo w walce politycznej. Nie traktuję tego jako normalnej działalności stowarzyszenia - ocenił wiceminister Piebiak.

Zaznaczył, że uważa tę decyzję za nietrafną i nie widzi podstaw do jej podjęcia.

- Zastanowię się, co dalej i czy uruchomić drogę sprawdzenia poprawności tego wykluczenia przed sądem powszechnym - wskazał. Dodał, że "w statucie stowarzyszenia nie ma podstawy, żeby twierdzić, iż celem stowarzyszenia jest walka z legalnym rządem polskim".

Jak powiedział, z relacji, które do niego dotarły na temat zjazdu delegatów w Mszczonowie, to "wyglądało raczej jak zjazd działaczy partii opozycyjnej".

- Tam się generalnie podejmuje decyzje pod hasłem walki z reformami PiS i ministra Zbigniewa Ziobry, a ponieważ jestem w jakiś sposób utożsamiany z tym kierunkiem, więc dostaję (...). Jest część środowiska sędziowskiego, która jest przeciwna wszelkim zmianom. Ona jest zdeterminowana do tego, żeby w każdy możliwy sposób zastopować te zmiany i zastraszyć tych sędziów, którzy uważają, że warto te zmiany przeprowadzić - mówił wiceminister.

Jak dodał, cieszy go, że "nawet w tym dobranym gronie" było przynajmniej kilkunastu sędziów, którzy nie poparli jego wykluczenia.

Zebranie delegatów Iustitii ponadto w sobotę m.in. podjęło uchwałę, w której zwróciło się do sędziów należących do Iustitii i kandydujących do Krajowej Rady Sądownictwa na zasadach określonych w ostatniej nowelizacji ustawy o KRS, aby zrezygnowali z członkostwa w stowarzyszeniu.

- Udział w niekonstytucyjnej procedurze powoływania członków KRS świadczy o braku poszanowania dla wartości i celów statutowych stowarzyszenia, wśród których zasadniczą rolę odgrywa umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów - napisano w tej uchwale. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Bogdan Warturek 2018-02-12 22:09:30
  Do :-): ty taki głupi od dziecka, czy teraz ci to naszło?
 • ZKO Kraków 2018-02-12 15:22:06
  Do :-): Przed izolacją w "berezie" trzeba cię odmóżdżyć, bo takim kretynom jak ty, mózg jest niepotrzebny. Do komuny porównuj KOD. SLD, Nowoczesną, Razem, PSL, Obywateli RP, Platformę Obywatelską i tego rodzaju wszelką hołotę polityczną !
 • :-) 2018-02-12 14:10:28
  Do ZKO Kraków: Tylko potwierdzasz mój komentarz - wy i komuna to jedno. Oni też nie pozwalali działać niezależnym organizacjom a ludzi myślących inaczej zamykali do więzienia.
 • ZKO Kraków 2018-02-12 13:29:56
  Do :-): Ciebie też należy zamknąć do "berezy" najlepiej dożywotnio !
 • :-) 2018-02-12 12:39:27
  Do ZKO Kraków: Podejście typowe dla pisuaru a wcześniej dla komuny - jeżeli jakaś organizacja nas nie popiera, należy ją zniszczyć. Ja uważam że najbardziej szkodliwą dla Polski organizacją jest PIS ale nie uważam że należy go zamknąć.
 • ZKO Kraków 2018-02-12 11:55:50
  To raczej Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" należy BEZWZGLĘDNIE ROZWIĄZAĆ !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA