REKLAMA

Wiceminister Warchoł: Będzie projekt ustawy dotyczący sądów kasacyjnych

  • Autor: PAP/JS
  • 13 lipca 2017 21:28
Wiceminister Warchoł: Będzie projekt ustawy dotyczący sądów kasacyjnych Wiceminister pytany o projekt ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, który w środę późnym wieczorem wpłynął do Sejmu zaznaczył, że nie zakłada on wygaszenia kadencji sędziów SN, lecz jest reformą SN (fot.fotolia)

Prawo do kasacji stało się iluzją i my to zmieniamy; chcemy stworzyć sądy kasacyjne, które oprócz Sądu Najwyższego, będą rozpoznawać kasacje, to jest ważnym elementem reformy sądownictwa - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Pewne projekty są już gotowe - dodał.

Wiceminister Warchoł w programie "Gość Wiadomości" w TVP zauważył, że obecnie "ponad 90 proc. kasacji" uznawanych jest przez sądy jako bezzasadne. "Prawo do kasacji stało się iluzją i my to zmieniamy" - powiedział.

"Co jest ważnym elementem tej reformy (sądownictwa), a co do tej pory nie padło w przestrzeni publicznej, chciałbym to w tym miejscu wyraźnie podkreślić, to jest zmiana również modelu kasacyjnego. Myślimy nad tym i są już pewne projekty gotowe. Niebawem, mam nadzieję, ujrzą one światło dzienne. Mianowicie chcemy stworzyć sądy kasacyjne - nowe sądy, które oprócz SN będą rozpoznawać kasacje" - dodał wiceszef MS. Jak podkreślił projektowane sądy kasacyjne będą rozpatrywać kasacje podobnie, jak ma to miejsce w Niemczech.

Pytany, kiedy ostatecznie pojawi się projekt ustawy ws. sądów kasacyjnych wyraził nadzieję, że niebawem. "Sąd Najwyższy będzie elementem tego nowego modelu kasacyjnego i rzeczywiście dojdzie do realnej zmiany" - zadeklarował.

Wiceminister pytany o projekt ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, który w środę późnym wieczorem wpłynął do Sejmu zaznaczył, że nie zakłada on wygaszenia kadencji sędziów SN, lecz jest reformą SN. "Wedle zasady, że przywracamy należytą sprawiedliwość, bezstronność i obiektywizm w rozpoznawaniu spraw dyscyplinarnych. Reformujemy głęboko sądownictwo dyscyplinarne, w tym SN, który jest najistotniejszym elementem tego systemu" - podkreślił.

"Ryba psuje się od głowy, afera korupcyjna w SN zamieciona pod dywan, brak rozliczeń, w tym z przeszłością i z aferami obecnymi, bezkarność win dużych rodzi bezkarność win małych" - wyliczał wiceminister. Pytany o krytyczne słowa dot. projektu I prezes SN Małgorzaty Gersdorf odpowiedział, że sędziowie obawiają się, że przestaną "być bezkarni". "Obawiają się tego, że nie będą mogli tuszować afer swoich kolegów, że wreszcie skończą się patologie" - oświadczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA