REKLAMA

Wiceminister zapewnia: Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte będą połączone

  • Autor: PAP/JS
  • 18 listopada 2016 14:30
Wiceminister zapewnia: Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte będą połączone Wiceminister kultury Jarosław Sellin (fot.facebook.com/mkidn)

Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będą połączone – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując decyzję WSA o wstrzymaniu decyzji MKiDN w tej sprawie.

"Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oba ulokowane w Gdańsku, będą połączone. To będzie jedno muzeum należące do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Racje prawne ze względu na interes społeczny, ale także racje organizacyjne i ekonomiczne są po naszej stronie. I te muzea połączone będą, proszę być tego pewnym" - powiedział dziennikarzom Sellin, który był gościem I Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał do czasu rozpoznania decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Postanowienie to jest nieprawomocne, dotyczy skargi dyrekcji muzeum na decyzję MKiDN. Termin połączenia muzeów minister kultury wyznaczył na 1 lutego 2017 r. W tym też terminie ma zostać otwarta wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej.

"Sąd poprosił o więcej czasu na rozpatrzenie tej sprawy, ponieważ uznał, że w tym roku nie ma takiego planu, aby tę sprawę rozpatrzyć i chce to rozpatrzyć w przyszłym roku. Uruchomimy procedury prawne związane z zażaleniem na prośbę sądu - ale to jest prośba tylko o przesunięcie w czasie samego rozstrzygnięcia. Natomiast co do samego rozstrzygnięcia, to jestem spokojny" - mówił Sellin.

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w drugiej połowie września zaskarżyła decyzję ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zdaniem skarżących decyzja została podjęta przez resort z naruszeniem prawa i przyniesie duże straty.

Skarga odnosi się do wydanego 6 września przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego rozporządzenia, w myśl którego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie połączone z gdańskim Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Resort poinformował, że celem tej zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA