REKLAMA

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas ratował współpasażera

  • Autor: GP
  • 14 czerwca 2016 09:43
Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas ratował współpasażera Wiceminister Pinkas był w latach 2005 do 2007 bliskim współpracownikiem ministra Zbigniewa Religi. (fot.: Grzegorz Giereszczak/PTWP)

W czasie lotu relacji USA - Polska wiceminister zdrowia uratował życie współpasażera.

Jarosław Pinkas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia wracał z USA z podróży dyplomatycznej. Podróż obyła się miedzy 13, a 14 czerwca br. Wiceminister był obecny w Nowym Jorku na sesji ONZ, która debatowała o epidemii AIDS. W czasie lotu powrotnego jego wiedza medyczna okazała się nieoceniona.

Gdy dreamliner był już nad oceanem jeden z pasażerów statku powietrznego zasłabł. Gdy obsługa zawołała o lekarza wiceminister zdrowia w polskim resorcie odpowiedział na wezwanie. Jak się później okazało był najprawdopodobniej jedynym lekarzem na pokładzie.

Czytaj: Szef MSZ wybiera się do Izraela

- Zdiagnozowałem ciężki udar niedokrwienny - mówił już w Warszawie dziennikarzom Super Exressu Pinkas. Zaznaczył, że stan dotkniętego tą przypadłością pasażera był bardzo groźny. Wręcz zagrażał jego życiu.

Dzięki wyposażeniu samolotu, które było przygotowane dla personelu medycznego udało się uratować człowieka. Pinkas jeszcze później wywiązywał się ze swojej lekarskiej powinności opiekując się poszkodowanym.

Wiceminister jest z zawodu lekarzem. Był w latach 2005 do 2007 bliskim współpracownikiem ministra Zbigniewa Religi, wcześniej z wybitnym polskim kardiochirurgiem współpracował w Instytucie Kardiologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • człowiek 007 2016-06-15 18:55:02
    e czy nie jest tak że w takich przypadkach trzeba wylądować i wysadzić chorego pasażera na najbliższym lotnisku żeby została mi udzielone profesjonalną pomoc medyczna ????? czas w takich przypadkach ma znaczenie im dłużej trwa udar tym gorzej dla poszkodowanego większe zmiany w mózguREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA