REKLAMA

Wicepremier Piotr Gliński o dekoncentracji mediów: Musimy ucywilizować rynek

  • Autor: PAP/JS
  • 07 września 2017 21:54
Wicepremier Piotr Gliński o dekoncentracji mediów: Musimy ucywilizować rynek "My musimy uporządkować ten rynek" - stwierdził wicepremier Piotr Gliński (fot. youtube.com)

Musimy ucywilizować rynek mediów, na którym niektóre podmioty kontrolują zbyt duży obszar - powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytany w TVP o zapowiadane przepisy dot. dekoncentracji mediów.

Jak powiedział, chodzi o "ustawy dekoncentracyjne dotyczące rynku medialnego czy rynków medialnych - bo mamy do czynienia z różnymi rynkami medialnymi". "Inaczej jest w obszarze gazet, inaczej telewizja funkcjonuje itd." - podkreślił.

Wicepremier przypomniał, że takie ustawy funkcjonują w całej Europie. "Są wszędzie, we wszystkich krajach cywilizowanych, niekiedy bardzo restrykcyjne - jak we Francji czy Niemczech" - dodał.

"My musimy uporządkować ten rynek" - stwierdził wicepremier Gliński, dodając jednocześnie, że "nie spodziewa się, żeby to była jakaś regulacja bardzo radykalna".

"Musimy ucywilizować rynek, w którym np. niektóre podmioty (...) zbyt duży obszar rynku kontrolują. W Polsce to jest kontrolowane przez ustawy dotyczące w ogóle koncentracji rynkowej; i dopuszcza się na przykład 40-procentowe panowanie na rynku jednego podmiotu" (...)

"gdy na przykład we Francji to jest 7 czy 8 proc., w zależności od różnych rozwiązań legislacyjnych" - wyjaśniał wicepremier.

"Tak, że na pewno musimy to zrobić, bo trzeba w Polsce wprowadzać nowoczesne, cywilizowane reguły prawa" - ocenił Gliński.

O tym, że dekoncentracja mediów to jedna z reform, które PiS chce przeprowadzić w najbliższym czasie, mówił pod koniec lipca w TV Trwam prezes partii Jarosław Kaczyński; później mówił o tym wiceminister kultury Jarosław Sellin. Sellin zapowiedział, że projekt ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach zostanie ogłoszony wczesną jesienią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Cyborg28 2017-09-07 22:54:30
    Nie wiem, co się rozumie przez zastosowanie do mediów słowa "dekoncentracja", choć niezły byłem z łaciny, ale uważam, że najpilniejszą sprawą jest zmuszenie mediów do bieżącego i dokładnego informowania odbiorców, na czyim kapitale (kwotowo i procentowo) opierają swoją działalność. W gazetach i czasopismach powinno to być czytelnie podawane w "stopce", natomiast w mediach elektronicznych - wyświetlane w pasku na dole ekranu. Fakty te powinny być często badane, a media je fałszujące, powinny być za pierwszym razem karane finansowo, a następnym - zamykane. Wyborcy muszą wiedzieć np., jaki kapitał występuje przeciw jego legalnym reprezentantom, czy wręcz apeluje do "obalenia" legalnego rządu, z czym mieliśmy ostatnio do czynienia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA