REKLAMA

Wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka kandydatką na ambasadora Polski przy ONZ

  • Autor: PAP/JS
  • 18 października 2017 17:13
Wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka kandydatką na ambasadora Polski przy ONZ Joanna Wronecka od grudnia 2015 r. jest w MSZ podsekretarzem stanu do spraw współpracy rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej. (fot. MSZ)

Wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka jest kandydatką na ambasadora Polski przy ONZ - wynika z informacji z prezydium sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Komisja zaopiniuje kandydaturę Wroneckiej na posiedzeniu 26 października.

Wronecka od grudnia 2015 r. jest w MSZ podsekretarzem stanu do spraw współpracy rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej.

Kandydatka na ambasadora przy ONZ jest absolwentką filologii arabskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1985 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie filozofii arabsko-muzułmańskiej. W czasie studiów przebywała na stypendiach naukowych w Algierii, Egipcie i Francji.

Od 1993 r. pracuje w służbie zagranicznej przechodząc kolejne szczeble kariery od eksperta poprzez radcę ministra, naczelnika, wicedyrektora i dyrektora departamentu oraz ambasadora tytularnego. W latach 1996-1998 była wicedyrektorem Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych, a od 1998 do 1999 roku dyrektorem Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 2003-2005 piastowała stanowisko dyrektora sekretariatu ministra. Przez cztery lata (1999-2003) była ambasadorem RP w Egipcie, a od 2005 do 2010 ambasadorem w Maroku.

We wrześniu 2010 r. decyzją Wysokiego Przedstawiciela ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Wronecka została mianowana na szefa delegatury Unii Europejskiej w Jordanii. Od września 2015 r. pełniła funkcję doradcy ds. państw arabskich, bliskowschodniego procesu pokojowego i Iranu w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ.

Wronecka zna arabski, angielski, francuski, rosyjski i niemiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA