REKLAMA

Wiceszefowie MSZ: Zmiana polityki wobec Rosji możliwa pod jednym warunkiem

  • Autor: PAP/JS
  • 14 czerwca 2016 14:56
Wiceszefowie MSZ: Zmiana polityki wobec Rosji możliwa pod jednym warunkiem Wiceszefowie MSZ ds. europejskich Polski, Francji i Niemiec (fot. msz/twitter)

• Zagrożenia dla bezpieczeństwa europejskiego wymagają współpracy i wzajemnego umacniania się UE i NATO - uważają wiceszefowie MSZ ds. europejskich Polski, Francji i Niemiec.
• Podkreślili też, że całkowite zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie jest warunkiem zmiany polityki UE wobec Rosji.

Konrad Szymański, Harlem Desir i Michael Roth, którzy od poniedziałku (13 czerwca) prowadzili w Warszawie rozmowy w formacie weimarskim, zapowiedzieli wzmocnienie Trójkąta Weimarskiego jako "aktywnej i dynamicznej platformy współpracy" oraz "instrumentu wzmacniającego spójność i solidarność" w Europie.

W przyjętym podczas wtorkowego (14 czerwca) spotkania oświadczeniu zapewnili też o "wspólnym zaangażowaniu na rzecz wzmocnienia integralności UE i przybliżenia jej do oczekiwań obywateli". "Jesteśmy przekonani, że Trójkąt Weimarski może odgrywać nawet ważniejszą niż dotąd rolę w europejskiej polityce" - napisali.

Szymański, Desir i Roth poruszyli też kwestię wyzwań stojących obecnie przed Unią, które - jak zaznaczyli - mają zarówno zewnętrzny, jak i wewnątrzeuropejski charakter.

Ministrowie zaznaczyli, że w kwestii kryzysu migracyjnego konieczne są "adekwatne i natychmiastowe rozwiązania". Odpowiedź winna - ich zdaniem - odnosić się do "autentycznych przyczyn" migracji, m.in. poprzez działanie na rzecz zakończenia konfliktów na Bliskim Wschodzie oraz stabilizacji sytuacji w Libii, a także w krajach Sahelu, kotliny Czadu i Rogu Afryki.

Polityka UE powinna - w ocenie Szymańskiego, Desira i Rotha - obejmować ponadto: wzmocnienie kontroli na zewnętrznych granicach Unii, bardziej skoordynowaną walkę z przemytem ludzi oraz współpracę z "krajami trzecimi", w tym z Turcją i krajami afrykańskimi. Wiceszefowie MSZ zastrzegli przy tym, że niekwestionowaną koniecznością pozostaje poszanowanie dla praw poszukujących azylu oraz zasad humanitarnych.

Zobacz też: Rośnie poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego

Desir, Roth i Szymański odnieśli się również do konfliktu na Ukrainie, podkreślając swoje "niesłabnące poparcie" dla suwerenności, integralności terytorialnej, jedności i niepodległości Ukrainy.

"Potępiamy nielegalną aneksję Krymu, agresję i trwającą wciąż destabilizację wschodniej Ukrainy przez Rosję. Apelujemy o pełną implementację Porozumień Mińskich" - napisali. Jak zaznaczyli, realizacja Porozumień, a w szczególności zapisów o całkowitym zawieszeniu broni, jest warunkiem "jakiejkolwiek istotnej zmiany w polityce UE wobec Rosji, w tym w jej polityce sankcyjnej".

Ministrowie ds. europejskich zapowiedzieli ponadto, że będą zabiegali o dalsze zaangażowane UE w projekt Partnerstwa Wschodniego, który - ich zdaniem - powinien być ważną częścią tworzonej obecnie pod kierunkiem wysokiej przedstawiciel UE ds. międzynarodowych Federiki Mogherini Globalnej Strategii UE.

Zastrzegli zarazem, że Partnerstwo "nie jest wymierzone przeciwko Rosji ani żadnemu innemu krajowi". "Wręcz przeciwnie, celem Partnerstwa Wschodniego jest działanie na rzecz długofalowego celu poszerzania przestrzeni stabilności i dobrobytu w Europie i poza nią" - podkreślili. Zaznaczyli również, że dalszy rozwój Partnerstwa powinien być oparty m.in. na zasadach inkluzywności, wspólnych interesów i zobowiązań oraz zróżnicowanego podejścia do poszczególnych krajów partnerskich.

Wiceszefowie MSZ wskazali też na "największe w tej generacji" wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa europejskiego. Wyzwania te wymagają - według nich - współpracy i wzajemnego umacniania się UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odpowiedzią NATO na nowe zagrożenia jest zaangażowanie w zapewnianie wiarygodnej ochrony członkom sojuszu i w autentyczny dialog - dodali.

W oświadczeniu poruszone zostały również m.in. kwestie energetyki. Wiceszefowie MSZ wyrazili poparcie dla wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego UE jako całości oraz wszystkich krajów członkowskich, m.in. poprzez integrację unijnego rynku energetycznego, rozbudowę infrastruktury oraz "dywersyfikację źródeł energii, jej dostawców i szlaków dostaw".

Podkreślili przy tym, że wszelkie nowe elementy europejskiej infrastruktury energetycznej muszą być w pełni zgodne z prawem unijnym i zasadami unii energetycznej. Szymański, Desir i Roth opowiedzieli się ponadto za jak najszybszą ratyfikacją podpisanego w ubiegłym roku paryskiego porozumienia klimatycznego przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Czytaj: SLD popiera celników w sporze z Ministerstwem Finansów

Odnosząc się do przyszłotygodniowego referendum w Wielkiej Brytanii na temat dalszego członkostwa tego kraju w UE ministrowie ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego wyrazili "zdecydowaną preferencję" dla scenariusza pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Zapewnili jednocześnie o "pełnym poszanowaniu" dla prawa Brytyjczyków do podjęcia suwerennej decyzji.

Po zakończeniu dwudniowych rozmów wiceministrowie wzięli udział w debacie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych poświęconej przyszłości Europy z perspektywy Trójkąta Weimarskiego.

Tradycja regularnych spotkań ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego sięga 2008 roku. Odbywają się one naprzemiennie w Polsce, Niemczech i Francji. Ostatnie trójstronne spotkanie ministrów ds. europejskich odbyło się na początku października ubiegłego roku, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA