REKLAMA

Widold Waszczykowski laureatem plebiscytu "Srebrne Usta"

  • Autor: PAP/rs
  • 05 kwietnia 2018 20:22
Widold Waszczykowski laureatem plebiscytu "Srebrne Usta" Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski został tegorocznym laureatem plebiscytu "Srebrne usta". (Fot. Shutterstock.com)

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski został tegorocznym laureatem plebiscytu radiowej Trójki "Srebrne usta" na najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi polityków - ogłoszono w czwartek. Drugie miejsce zajął Sławomir Neumann, trzecie - Jarosław Kaczyński.

  • Witold Waszczykowski zwyciężył w plebiscycie wypowiedzią, w której użył nazwy nieistniejącego kraju San Escobar.
  • Drugie miejsce zajął przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann, wybrany za sejmową wypowiedź o "rządzie Pinokiów".
  • Na trzecim miejscu w tegorocznym plebiscycie znalazła się "fałszywa świadomość" z wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Srebrne Usta" to plebiscyt już po raz 22 prowadzony przez Program 3 Polskiego Radia, którego uczestnicy wybierają najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej.

Codziennie od 8 do 27 marca na antenie Trójki prezentowane były zaskakujące, nierzadko kontrowersyjne wypowiedzi znanych polityków. W tym roku o tytuł "Srebrnoustych 2017" rywalizowało dziesięciu kandydatów: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Sławomir Neumann, Ryszard Petru, Marek Suski i Witold Waszczykowski.

Słuchacze mogli głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-a z nazwiskiem wybranego kandydata.

Witold Waszczykowski zwyciężył w plebiscycie wypowiedzią: "Mamy okazję prawie do dwudziestu spotkań odbyć z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. na Karaibach, po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji, np. z takimi krajami jak San Escobar albo Belize, a każdy z tych krajów to jest dodatkowy głos w Radzie, w Zgromadzeniu Ogólnym, tutaj w ONZ".

Drugie miejsce zajął przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann, wybrany za sejmową wypowiedź: "Jesteście rządem Pinokiów, codziennie wam te nos się wydłużają. Zachowujecie się tak jak byście byli wystrugani wszyscy na jedną modłę - kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem - a może ciemny lud to kupi. A na dole w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz, Dżepetto. On to zrobił, on to zrobił... On was wszystkich stworzył. I wystrugał".

Na trzecim miejscu w tegorocznym plebiscycie znalazło się - również sejmowe - stwierdzenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: "Przypuszczam - nie jestem pewien - ale przypuszczam, że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno. No była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii - fałszywa świadomość".

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 r. przez dziennikarkę Trójki - Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Lech Wałęsa, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Ryszard Petru, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Marek Sawicki. W ubiegłym roku słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się słynna wypowiedź Marka Suskiego z posiedzenia komisji śledczej do spraw Amber Gold o "carycy Katarzynie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA