REKLAMA

Witold Waszczykowski o Komisji Weneckiej: Opinia komisji nie będzie negatywna

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 09 lutego 2016 09:03
Witold Waszczykowski o Komisji Weneckiej: Opinia komisji nie będzie negatywna Zdaniem Witolda Waszczykowskiego nie należy się spodziewać negatywnej opinii Komisji Weneckiej (fot. Facebook)

Witold Waszczykowski spodziewa się, że opinia Komisji Weneckiej nie będzie negatywna. Jeśli delegaci będą mieli zastrzeżenia, Polska weźmie je pod uwagę – zapewniał w „Salonie Politycznym” Trójki.

Od poniedziałku, 8 lutego, w Polsce przebywają delegaci Komisji Weneckiej.  Celem ich wizyty jest pomoc w rozwiązaniu konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wczoraj, 8 lutego, delegaci spotkali się z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa.

Komisja przebywa w Polsce na zaproszenie ministra MSZ Witolda Waszczykowskiego. – To była nasza suwerenna decyzja. W grudniu ubiegłego roku rozpętała się dyskusja w kraju i za granicą. Uznaliśmy, że należy ją przeciąć – mówił w „Salonie Politycznym” Trójki.

Zapewniał, że nie żałuje tej decyzji. – Już w grudniu sytuacja wyglądała dla nas dość kłopotliwie. Uruchomiono szereg mechanizmów, które mogły doprowadzić do tego, że Komisja zaczęłaby prace nie w oparciu o naszą inicjatywą, a jakieś zewnętrzne działania. I wtedy byłby to dla nas problem. Wyglądałoby to jak nasłanie na Polskę. Natomiast dzisiaj to my jesteśmy gospodarzem i decydujemy z kim komisja się spotka – twierdził.

Zapewnił, że komisja nie chciała rozmawiać z opozycją. – Komisja Wenecka nie jest po to, żeby sprawdzać komfort życia opozycji w tym czy innym kraju. Komisja sprawdza zasady funkcjonowania demokracji i zasad prawa – powiedział.

Jego zdaniem nie należy się spodziewać negatywnej opinii Komisji Weneckiej. Jeśli jednak pojawią się zastrzeżenia, zapewnił, że Polska weźmie je pod uwagę. –  Opozycja się srodze zawiedzie. Komisja nie jest sądem. Wyda pewne opinie, zalecenia, które potem można wdrażać w życie. Nie są to decyzje o charakterze norm prawnych – przypomniał.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • qwerty 2016-02-09 09:24:34
    Już wie , bo mu Prezio powiedział ?



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA