REKLAMA

Witold Waszczykowski o Tupolewie: Nie ma potrzeby, by ten wrak był przetrzymywany

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 20 stycznia 2016 19:20
Witold Waszczykowski o Tupolewie: Nie ma potrzeby, by ten wrak był przetrzymywany Szef MSZ liczy, że na spotkaniu zostaną poruszone wszystkie ważne tematy (fot. twitter.com)

· Minister MSZ w radiowych "Sygnałach Dnia" odniósł się do planowanego na 22 stycznia spotkania wiceministrów Polski i Rosji.
· Szef MSZ liczy, że na spotkaniu zostaną poruszone wszystkie ważne tematy.
· Polska podejmie próbę odzyskania wraku TU 154.

W piątek, 22 stycznia w Moskwie odbędą się konsultacje polityczne Polski i Rosji na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. Jak mówił minister Witold Waszczykowski w radiowej Jedynce, to pierwsza wizyta od wielu miesięcy i Polska chciałaby podjąć wszystkie ważne tematy.

„Mamy z naszym największym sąsiadem na Wschodzie całą agendę problemów, które należy wyjaśniać, i które od lat są niewyjaśniane: od drobniejszych kwestii dotyczących uregulowania statusu własności rosyjskiej w Warszawie, dawnych własności dyplomatycznych, aż po wielkie problemy dotyczące bezpieczeństwa europejskiego, spojrzenia na świat i oczywiście wielki problem, jakim była niewyjaśniona katastrofa smoleńska” – przyznał szef MSZ.

Przypomniał, że to Rosjanie są gospodarzami i to od nich zależy, czy wszystkie tematy uda się omówić. „Rosjanie są gospodarzami i będą regulować czasem i sposobem prowadzenia rozmów. My apelujemy, aby jednak pozwolili podjąć wszystkie sprawy, przynajmniej zrobić katalog kwestii, które nas łączą, kwestii które nas dzielą, zastanowić się nad jakąś mapą drogową, jak dalej prowadzić rozmowy, czy rozdzielić je na poszczególne inne ministerstwa, na inne sektory naszej współpracy, czy dalej je utrzymywać tylko na poziomie politycznym, poprzez Ministerstwo Spraw Zagranicznych” – mówił w „Sygnałach dnia”.

Pytany o to, jakie są szansę na odzyskanie wraku TU 154 przed szóstą rocznicą katastrofy smoleńskiej, powiedział, że zależą one od Rosjan i społeczności międzynarodowej.

„Jeśli Rosjanie nam kolejny raz odpowiedzą w sposób nieprawdziwy, że wrak stanowi jakiś dowód w śledztwie, to wiemy już, że dzisiaj Rosjanie mogą takie śledztwo przeprowadzić znacznie, znacznie szybciej, wiemy to po katastrofie samolotu rosyjskiego na Synaju. Tam nie machali nam przed nosem żadną konwencją chicagowską, tam nie machali jakimś trzynastym protokołem, po prostu pojechali, zabrali to wszystko i zakończyli śledztwo. I jeśli Rosjanie odpowiadają nam, że mieliśmy rzekomo dostęp do tego wraku, mogliśmy sprawdzić co chcemy, no to oni mieli jeszcze większy dostęp przez sześć lat i naprawdę już nie ma potrzeby, by ten wrak był przetrzymywany” –  powiedział szef MSZ.

I dodał: „Trzymanie wraku z takim uporem, coraz bardziej umacnia nas w przekonaniu, podejrzeniach, że jest on trzymany celowo, aby prowadzić jakąś rozgrywkę polityczną. Po co? My takiej rozgrywki politycznej z Rosjanami nie chcemy prowadzić, chcemy tę katastrofę wyjaśnić. Jeśli to blokują, to rodzi to podejrzenia wśród wielu Polaków, że mają coś do ukrycia. To jest w interesie rosyjskim przede wszystkim, żeby tę sprawę zakończyć i rozstrzygnąć, bo ona rzutuje cieniem na nasze relacje” – mówił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA