REKLAMA

Witold Waszczykowski: W sprawie Tuska z Berlina poszła jasna, wyraźna dyrektywa

  • Autor: PAP/JS
  • 10 marca 2017 20:47
Witold Waszczykowski: W sprawie Tuska z Berlina poszła jasna, wyraźna dyrektywa Witold Waszczykowski (fot.msz.gov.pl)

Według Witolda Waszczykowskiego w sprawie wyboru Tuska "z Berlina poszła jasna, wyraźna dyrektywa".

"Zderzyliśmy się, wydaje się, z dużą dozą wręcz nielojalności, a nawet kłamstwa, dlatego że na wiele dni przed szczytem - nie chcę wskazywać palcem na kraje - ale mieliśmy zapewnienia, że niektóre kraje inaczej się zachowają. Mieliśmy zapewnienia, iż absolutnie popierają nasze stanowisko i że zakładają, że państwo narodowe, państwo członkowskie ma prawo decydować, kto jest jego kandydatem" - powiedział szef dyplomacji w TVP.

Pytany, czy można to odczytywać jako presję ze strony Niemiec na kraje członkowskie, Waszczykowski stwierdził: "Jeśli wczoraj rano w Bundestagu, czyli w parlamencie niemieckim, pani kanclerz na pół dnia przed rozpoczęciem szczytu wygłasza publicznie opinię: Cieszę się z wyboru Donalda Tuska i cieszę się, że będę mogła z nim przez następne lata pracować, to znaczy, że z Berlina poszła jasna, wyraźna dyrektywa do tych państw, które słuchają".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w oświadczeniu w Bundestagu, na kilka godzin przed szczytem UE, że postrzega ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej jako oznakę stabilności dla całej Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Jarek ma Kota 2017-03-13 09:14:02
    Oczywiście że Niemcy głosowali na Tuska. Poza tym 26 innych krajów. Także 54% Polaków było za. Przeciwko z pewnością byli Wódz z kotem, Szydło, Waszczykowski i garstka innych przydupasów Prezesa. Nie rozumiem jak Europa mogła tego nie wziąć pod uwagę, Jarek im jeszcze pokaże :-).
  • Iza 2017-03-10 21:47:33
    Tak,to prawda- ogladalam transmisje na zywo i tak powiedziala. Swoim rodakom - Niemcom tez mowi otwarcie,ze wszyscy mieszkancy Niemiec stanowia narod, albo , ze ci co tutaj od zawsze mieszkaja okresla jako Niemcow. I co? I nic... chyba bedzie znowu wybrana na Kanclerza,bo konkurencja jeszcze gorsza... pan Schulz(!). Pan Waszczykowski chyba nie czyta niemieckiej prasy o Donaldzie ... Trumpie- pani Merkel poucza nowego Prezydenta USA i daje lekcje demokracji,to co dla niej znaczy tam pani Szydlo, czy polski rzad!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA