REKLAMA

Witold Waszczykowski weźmie udział w rozmowach m.in. o Syrii i UE

 • Autor: bad/PAP
 • 02 kwietnia 2017 20:50
Witold Waszczykowski weźmie udział w rozmowach m.in. o Syrii i UE W poniedziałek szef polskiej dyplomacji weźmie udział w posiedzeniu unijnej Rady ds. Zagranicznych. Fot. MSZ

Szef MSZ Witold Waszczykowski weźmie w nadchodzącym tygodniu udział w serii ważnych spotkań.

• Będą one poświęcone m.in. sytuacji w Syrii, Jemenie i Libii oraz przyszłości UE i negocjacji między Unią a Wielką Brytanią ws. Brexitu.

• Szef polskiego MSZ uda się m.in. do Brukseli; w środę weźmie udział w konferencji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

• We wtorek Waszczykowski poleci natomiast do Strasburga, gdzie odbędzie serię rozmów poświęconych m.in. negocjacjom Unii Europejskiej z Wielką Brytanią.

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji weźmie udział w posiedzeniu unijnej Rady ds. Zagranicznych, poświęconym m.in. sytuacji w Syrii. Jak zapowiedział Wawrzyniak, ministrowie spraw zagranicznych krajów UE dyskutować będą na temat unijnej strategii na rzecz zakończenia konfliktu w tym kraju, m.in. w kontekście konferencji o przyszłości Syrii i całego regionu, która ma się odbyć 5 kwietnia w Brukseli - w niej również weźmie udział minister Waszczykowski. Gościnny udział w poniedziałkowym posiedzeniu ma wziąć sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich Ahmed Ali Abul Gheit.

Rada ma ponadto debatować na temat wojny domowej w Jemenie, w której, według danych ONZ, przez ostatnie dwa lata zginęło ponad 10 tys. cywilów. Ministrowie rozmawiać mają o możliwościach wsparcia przez UE wysiłków ONZ, zmierzających do wznowienia negocjacji i wypracowania porozumienia politycznego, które przyczyni się do zakończenia walk.

Szefowie dyplomacji będą także omawiać sytuację w pogrążonej w chaosie Libii. Wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini ma zdać relację z pierwszego spotkania tzw. kwartetu libijskiego, który został utworzony przez ONZ, Unię Afrykańską i Ligę Państw Arabskich. Jak podkreślił Wawrzyniak, UE została zaproszona do tego grona, aby "wspólnie pracować na rzecz rozwiązania problemów libijskich".

Szef biura rzecznika prasowego MSZ przekazał, że przy okazji posiedzenia Rady Waszczykowski weźmie też udział w spotkaniu "grupy przyjaciół Mołdawii" z udziałem wicepremiera, ministra spraw zagranicznych i integracji europejskiej tego kraju Andreia Galbura.

We wtorek Waszczykowski poleci natomiast do Strasburga, gdzie odbędzie serię rozmów na marginesie sesji europarlamentu, poświęconej m.in. negocjacjom Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w kontekście uruchomienia przez premier Theresę May procedury wyjścia z Unii na podstawie art. 50 Traktatu o UE. Szef polskiej dyplomacji ma zaplanowane spotkania z przewodniczącym PE Antonio Tajanim, szefem Komisji Spraw Zagranicznych Davidem McAllisterem oraz Seydem Kamallem, przewodniczącym Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w europarlamencie.

Według Wawrzyniaka, wśród tematów tych rozmów mogą się znaleźć m.in.: przyszłość UE, sytuacja w Rosji i na Białorusi, a także w państwach Partnerstwa Wschodniego i na Bałkanach Zachodnich.

W nadchodzącym tygodniu szef polskiego MSZ uda się również do Brukseli; w środę weźmie udział w konferencji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie, stanowiącej kontynuację londyńskiej konferencji na rzecz pomocy dla Syrii i państw regionu z lutego ub.r., w której udział wzięła premier Beata Szydło, oraz trzech wcześniejszych konferencji darczyńców na rzecz Syrii w Kuwejcie.

Waszczykowski będzie uczestniczył w rozmowach szefów MSZ krajów zaangażowanych w pomoc dla Syrii i sąsiadujących z nią krajów, w których gościnnie udział wezmą również premierzy Jordanii, Libanu oraz Turcji. Ministrowie mają m.in. podjąć nowe zobowiązania dotyczące pomocy dla syryjskich uchodźców oraz przyjmujących ich społeczności w krajach regionu. Poruszona zostanie również kwestia wsparcia dla politycznego porozumienia w Syrii.

Głównymi organizatorami brukselskiej konferencji są: UE, ONZ, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Katar oraz Kuwejt. W środowych obradach mają wziąć udział m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Podczas zeszłorocznej konferencji polski rząd zobowiązał się wpłacić 3 mln euro do międzynarodowego funduszu na rzecz wsparcia ogarniętej wojną domową Syrii i regionu. Łącznie zadeklarowano wówczas pomoc w wysokości ok. 11 mld dolarów. Polski wkład był najmniejszym zadeklarowanym pośród państw Grupy Wyszehradzkiej. Rząd Czech zapowiedział przekazanie na rzecz funduszu 7 milionów euro, rząd Słowacji 4,7 miliona euro, a rząd Węgier - 5 milionów euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Prawdziwy Polak 2017-04-03 08:43:46
  Zamknijcie tego "dyplomatę" i nie wypuszczajcie bo wywoła III wojnę światowąREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA