REKLAMA

Witoldowi Waszczykowskiemu nie podobają się propozycje Komisji Europejskiej

  • Autor: PAP/GP
  • 14 grudnia 2015 10:28
Witoldowi Waszczykowskiemu nie podobają się propozycje Komisji Europejskiej Szef MSZ Witold Waszczykowski (fot. twitter.com)

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski krytycznie ocenił w poniedziałek propozycje utworzenia unijnej straży granicznej, której siły mogłyby być rozmieszczane nawet bez zgody państwa przyjmującego.

- Wzmocnienie Fronteksu, stworzenie jakiejś straży granicznej, ze wszech miar byłoby potrzebne i korzystne. Natomiast sposób, jaki zaproponowała Komisja, że to będzie jakaś struktura niezależna od państw narodowych, jest zadziwiający - powiedział minister dziennikarzom przed spotkaniem szefów MSZ w Brukseli.

- To znaczy, że byłaby to struktura niedemokratyczna, niezarządzana przez państwa narodowe i podległa nie wiadomo komu - dodał minister. Ocenił też, że kwestia zgody na propozycję KE nie może być wiązana z członkostwem w strefie Schengen.

We wtorek Komisja Europejska ma przedstawić propozycję przekształcenia unijnej agencji ds. granic w europejską straż graniczną i przybrzeżną. Z projektu dokumentu w tej sprawie wynika, że straż mogłaby przejąć kontrolę nad problematycznym fragmentem granicy zewnętrznej UE nawet przy sprzeciwie państwa, w którym te siły miałyby się znaleźć. Zdaniem komentatorów oznaczałoby to poważny transfer suwerenności przez państwa unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA