REKLAMA

Władimir Putin i Petro Poroszenko rozmawiali telefonicznie

  • Autor: PAP/PSZ
  • 14 lutego 2018 09:03
Władimir Putin i Petro Poroszenko rozmawiali telefonicznie Petro Poroszenko zadzwonił do Władimira Putina. (fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Doszło do niej 12 lutego, w trzecią rocznicę zawarcia mińskich porozumień w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Informację o rozmowie przekazał 13 lutego wieczorem z powołaniem na własne źródła portal opiniotwórczego tygodnika ukraińskiego "Dzerkało Tyżnia". Wiadomość tę potwierdziła następnie administracja prezydencka w Kijowie.

Według informatorów tygodnika rozmowa "nie była krótka i odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej".

"Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji w celu aktywizacji procesu uwalniania ukraińskich jeńców, w tym wymiany funkcjonariuszy Straży Granicznej i ukraińskich wojskowych na terytoriach okupowanych" - przekazały służby prasowe Poroszenki.

"Omówiono także agendę spotkania ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej (Francja, Niemcy, Ukraina, Rosja), zaplanowanego na 16 lutego w Monachium. Rozmowa telefoniczna była skoordynowana z partnerami formatu normandzkiego i z amerykańskimi sojusznikami" - poinformowano.

"Dzerkało Tyżnia" przypomina, że do ostatniej rozmowy telefonicznej Poroszenki z Putinem doszło w lipcu 2017 roku; uczestniczyli w niej wówczas także przywódcy dwóch innych państw czwórki normandzkiej: kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Czytaj także: Ukraina dostanie od Amerykanów nowoczesne pociski

Tygodnik podkreśla także, że administracja prezydenta Ukrainy nie informowała o dwustronnych rozmowach Poroszenki z Putinem od października 2014 roku, jednak - jak zaznacza - "od czasu do czasu miały one miejsce".

Tzw. drugie porozumienie mińskie zostało wynegocjowane w lutym 2015 roku przez przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji podczas rozmów w stolicy Białorusi. Jest ono podstawą procesu pokojowego, który często oceniany jest jako nieskuteczny, gdyż jego główne zapisy nie są realizowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-02-14 09:38:25
    No to na własne życzenie zostaliśmy całkowicie pominięci w istotnej dla naszego bezpieczeństwa sprawie jak potoczą się losy Ukrainy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA