REKLAMA

Władysław Dajczak został wojewodą lubuskim

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 12:54
Władysław Dajczak został wojewodą lubuskim Władysław Dajczak (fot. wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0)

Władysław Dajczak jest nowym wojewodą, który zasiądzie w Zielonej Górze.

Radny wojewódzki PiS, b. senator tego ugrupowania Władysław Dajczak został we wtorek nowym wojewodą lubuskim. Dajczak jest młodszym bratem biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka."Będę starał się, by to, co mówiła pani premier Beata Szydło podczas swojego expose, było przenoszone na grunt naszego województwa" - podkreślił w rozmowie z PAP Władysław Dajczak. Dodał, że chce aktywnie sprawować powierzony mu urząd i być blisko mieszkańców i ich problemów. Zapowiedział, że często będzie opuszczał mury urzędu, by spotykać się z przedstawicielami różnych środowisk i mieszkańcami.

"Zamierzam być aktywnym uczestnikiem życia społeczno-gospodarczego regionu i w bezpośrednich kontaktach poznawać problemy Lubuszan, samorządów, przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych. Takie spotkania są bezcennym źródłem informacji, co pokazała kampania wyborcza premier Beaty Szydło. Mając wiedzę o największych potrzebach tych środowisk, będę mógł skuteczniej zabiegać o wsparcie rządu przy rozwiązywaniu nurtujących Lubuszan problemów" - dodał Dajczak.

Zapytany przez PAP o perspektywę współpracy z władzami samorządowymi województwa (marszałkiem lubuskim jest Elżbieta Polak z PO), Dajczak powiedział, że w samorządach zapada wiele decyzji dotyczących problemów mieszkańców, a on sam wywodzi się z tego środowiska. "Wojewoda powinien być tym, który współpracuje z samorządami i ja na taką współpracę jestem otwarty" - dodał.

Władysław Dajczak urodził się w 1959 roku w Międzyrzeczu. Od wielu lat mieszka i pracuje w Strzelcach Krajeńskich. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem mechanikiem. Ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Zielonej Górze oraz podyplomowe studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od 1985 roku zawodowo jest związany z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp z o.o. w Strzelcach Krajeńskich, a od 1990 roku stoi na czele tego komunalnego zakładu.

Dajczak ma doświadczenie samorządowe. W 1990 roku był radnym rady miejskiej w Strzelcach Kraj. i jej wiceprzewodniczącym. W latach 1998 - 2002 był radnym wojewódzkim z ramienia AWS, którego był pełnomocnikiem na woj. gorzowskie. W następnej kadencji ponownie wszedł do sejmiku i był jego wiceprzewodniczącym, ale już z ramienia PiS.

W 2005 roku bez sukcesu startował w wyborach do Sejmu RP. Dwa lata później jako kandydat PiS został wybrany na senatora z woj. lubuskiego. W 2011 i 2015 roku ponownie znalazł się na listach PiS do Sejmu, ale nie został posłem. Jesienią zeszłego roku ponownie uzyskał mandat w Sejmiku Woj. Lubuskiego.

Władysław Dajczak ma żonę Zofię, która jest dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzelcach Kraj. Mają córkę Annę. Dajczak interesuje się literaturą faktu, historią i sportem. Jak powiedział PAP najbliższego jego sercu są dwie dyscypliny - żużel i piłka nożna.

Starszym bratem nowego wojewody lubuskiego jest bp Edward Dajczak - od 2007 r. ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, a wcześniej biskup pomocniczy gorzowski.

Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych i sformowaniu rządu, w Lubuskiem w gronie kandydatów na wojewodę wymieniano kilku znanych polityków tego ugrupowania.

Na liście rekomendowanych na to stanowisko przez władze regionalne partii byli, poza Dajczakiem: sekretarz lubuskiego PiS i starosta nowosolski Robert Paluch i gorzowski radny Sebastian Pieńkowski. Wcześniej na giełdzie kandydatów na wojewodę lubuskiego pojawiało się także nazwisko radnego wojewódzkiego, b. posła i b. wiceministra SWiA Marka Surmacza, ale ten został niedawno Komendantem Głównym Ochotniczych Hufców Pracy.

Po objęciu urzędu wojewody lubuskiego Władysław Dajczak nie będzie mógł łączyć tego stanowiska z funkcją radnego Sejmiku Woj. Lubuskiego. W tej sytuacji zwolnione miejsce w sejmiku będzie mógł zająć Grzegorz Grabarek, który uzyskał kolejny wynik w wyborach do sejmiku na tej samej liście. W 2007 roku Grabarek też wszedł do sejmiku za Władysława Dajczaka, kiedy ten został wybrany na senatora RP.

Poprzednim wojewodą lubuskim była Katarzyna Osos z Platformy Obywatelskiej, która w październiku br. została wybrana na posła na Sejm

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • dlugi 2015-12-08 13:08:59
    nie zasiadzie w Zielonej Gorze a zasiadzie w Gorzowie Wlkp.Wiecej rzetelnosci i wiedzy Redaktorze!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA