REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz: Chcę spotkać się z prezydentem ws. zmian w Kodeksie wyborczym

  • Autor: PAP/JS
  • 08 stycznia 2018 16:13
Władysław Kosiniak-Kamysz: Chcę spotkać się z prezydentem ws. zmian w Kodeksie wyborczym Kosiniak-Kamysz zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o spotkanie w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym (fot. twitter)

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chce spotkać się z Andrzejem Dudą w sprawie projektu dot. zmian w Kodeksie wyborczym; będzie przekonywał prezydenta, że w tej postaci ta ustawa jest - jak podkreślił - nie do przyjęcia i należy ją zawetować.

W poniedziałek (8 stycznia) po południu rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej, która rozpatrzy poprawki Senatu do noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS. Senatorowie opowiedzieli się m.in. za umożliwieniem głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o spotkanie w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym. "Będziemy go przekonywać, że ta ustawa w tej postaci jest nie do przyjęcia i trzeba ją po prostu zawetować" - podkreślił.

Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że Senat "tylko połowicznie" pochylił się nad sprawą głosowania korespondencyjnego. "Które tak mocno jako PSL podnosiliśmy uznając, że jest to forma przede wszystkim ułatwiająca możliwość dostępu do demokratycznego procesu wyborczego osobom niepełnosprawnym, chorym, starszym, ale także tym, które z różnych przyczyn obiektywnych nie są w stanie zagłosować" - podkreślił poseł.

"Niestety PiS umożliwia głosowanie korespondencyjne tylko osobom niepełnosprawnym, ale już osobom starszym, powyżej 75 roku życia, czy też nawet 100-latkom na 100-lecie odzyskania niepodległości ta możliwość będzie zabrana" - zaznaczył Zgorzelski.

Polityk poinformował też, że jeżeli prezydent Duda podpisze tę ustawę, to PSL zamierza skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. "Będziemy wnosili o wykluczenie +sędziów-dublerów+, których obecności w Trybunale Konstytucyjnym, jak państwo pamiętacie, od samego początku nie uznajemy" - dodał Zgorzelski.

Nowela Kodeksu wyborczego znosi możliwość głosowania korespondencyjnego; Senat pod koniec grudnia opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób niepełnosprawnych.

Ustawa wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W nowelizacji zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA