REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz: Oczekujemy od premiera działań ws. zwalczania ASF

  • Autor: PAP/JS
  • 16 marca 2018 23:26
Władysław Kosiniak-Kamysz: Oczekujemy od premiera działań ws. zwalczania ASF Kosiniak-Kamysz skrytykował plany rządu dotyczące budowy zapory w postaci płotu wzdłuż wschodniej granicy Polski (fot. PSL/twitter)

Oczekujemy od premiera Mateusza Morawieckiego działań w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem pieniądze, które rząd planuje wydać na budowę zapory wzdłuż granicy, powinny trafić do rolników.

"Rząd przespał szanse na zahamowanie ASF, nie ma pomysłu na walkę z tą chorobą (...) oczekujemy od pana premiera działań w sprawie ASF, bo od ministra rolnictwa już nic nie oczekujemy, bo wiemy dobrze, że na te działania nie możemy liczyć" - dodał - powiedział Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Lublinie.

Kosiniak-Kamysz skrytykował plany rządu dotyczące budowy zapory w postaci płotu wzdłuż wschodniej granicy Polski, która ma zapobiegać przenoszeniu przez dziki wirusa ASF. Budowa płotu ma kosztować ponad 250 mln zł. "Dajmy te pieniądze na odszkodowania, na rekompensaty, a nie na płot" - powiedział lider PSL.

Jego zdaniem takie działania jak budowa zapory miały sens dwa lata temu, ale nie obecnie, gdy "ASF jest w środku Polski, przekroczył granicę Wisły i idzie do woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, do woj. łódzkiego". Zaznaczył, że chorobę zza wschodniej granicy przenoszą również ludzie i temu nie zapobiegnie żaden płot na granicy.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że PSL będzie walczyć o wypłatę rekompensat dla rolników, którzy utracili swoje stada świń. "Zgłaszaliśmy poprawki do budżetu, żeby zabezpieczyć pieniądze na wypłaty rekompensat. Tej poprawki nie przyjęto" - mówił lider PSL.

Według prezesa PSL w Lubelskiem, europoseła Krzysztofa Hetmana, rolnicy ze średnich i małych gospodarstw nie otrzymali pomocy np. w zakresie bioasekuracji, a jedynie nakłaniano ich do likwidacji hodowli trzody chlewnej. Tylko w powiecie bialskim wnioski o zaprzestaniu produkcji trzody chlewnej złożyło prawie 1500 gospodarstw - mówił europoseł. W woj. lubelskim jest obecnie 69 ognisk ASF u świń.

Dodał, że w 2017 roku wybito stada w 59 gospodarstwach, ale tylko 14 gospodarzy dostało pieniądze, które i tak nie pokrywają strat po wybiciu stada".

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapytany w piątek w TVP Info o to czy jest sens budowania płotu przed dzikami powiedział, że fachowcy i myśliwi uważają, że taka zapora jest potrzebna. Jest to niezbędne, bo my w Polsce dokonaliśmy redukcji dzików na granicy z Białorusią, Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim, ale tam nie jest zwalczany ASF. "Jeżeli takiej zapory nie będzie, stale będą się stamtąd przedostawały dziki" - stwierdził.

"Wszyscy mówią o wyrzucaniu pieniędzy , ale gdy wirus się zbliża czy atakuje, to mówią, dlaczego rząd, minister nie podejmował działań. A to działanie nie jest wymyślone przeze mnie, ale przez zespół fachowców" - podkreślił szef reosrtu rolnictwa.

Budowa płotu o długości prawie 1200 km ma być realizowana w latach 2018-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA