REKLAMA

Włochy: Premier Paolo Gentiloni przedstawił skład nowego rządu

  • Autor: PAP/AT
  • 13 grudnia 2016 06:45
Włochy: Premier Paolo Gentiloni przedstawił skład nowego rządu Włochy mają nowy rząd (Paolo Gentiloni , fot.flickr.com/Chatham House)

• Nowy premier Włoch Paolo Gentiloni przedstawił skład swego rządu, powołanego przez centrolewicę, która tworzyła poprzedni gabinet Matteo Renziego.
• Najważniejszą zmianą jest mianowanie dotychczasowego szefa MSW Angelino Alfano szefem dyplomacji.
• Resortem spraw wewnętrznych pokieruje Marco Minniti, który zastąpi Alfano.

Nowy szef dyplomacji, następca Gentiloniego, jest surowym krytykiem Unii Europejskiej za to, że na długo zostawiła same Włochy, by zmagały się z kryzysem migracyjnym.

W rządzie pozostała większość ministrów z gabinetu Renziego, wśród nich szef resortu finansów Pier Carlo Padoan, minister obrony Roberta Pinotti, sprawiedliwości Andrea Orlando, kultury Dario Franceschini, infrastruktury Graziano Delrio.

Zmiana nastąpiła w ministerstwie oświaty. Kierować nim będzie Valeria Fedeli.

Nowe stanowiska mają bliscy współpracownicy Renziego, wśród nich dotychczasowa minister ds. kontaktów z parlamentem Maria Elena Boschi, która została szefową Urzędu Rady Ministrów.

W oświadczeniu wydanym w Pałacu Prezydenckim Paolo Gentiloni zapowiedział, że jego rząd będzie kontynuował dzieło reform gabinetu Renziego i doprowadzi do przyjęcia nowej ordynacji wyborczej, co jest zgodnie z życzeniem prezydenta warunkiem rozpisania nowych wyborów.

Premier wśród priorytetów wymienił troskę o południe kraju oraz sprawę bezrobocia.

Następnie oświadczył: "Włochy są krajem założycielskim i protagonistą UE i walczą o wspólną politykę w sprawie migracji oraz taką, która wreszcie będzie nastawiona na wzrost".

Zaprzysiężenie rządu w Pałacu Prezydenckim zapowiedziano na godzinę 20.

Włochy mają nowy gabinet tydzień po rozpoczęciu kryzysu rządowego, do którego doszło po dymisji Matteo Renziego. Wziął on na siebie odpowiedzialność za porażkę koalicji w referendum konstytucyjnym.

Nowa Rada Ministrów Paolo Gentiloniego ma zapewnione poparcie centrolewicowej większości w obu izbach parlamentu. Głosowania nad wotum zaufania w Izbie Deputowanych i w Senacie odbędą się prawdopodobnie we wtorek i środę.

Rząd został utworzony w bardzo krótkim czasie po to, by w czwartek nowy premier mógł wziąć udział w szczycie Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA