REKLAMA

Wojciech Kaczmarczyk chce wspomagać, a nie ingerować w społeczeństwo obywatelskie

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 01 lutego 2016 14:20
Wojciech Kaczmarczyk chce wspomagać, a nie ingerować w społeczeństwo obywatelskie Wojciech Kaczmarczyk w Kancelarii Premiera RP. (fot. domena publiczna)

Jednym z pomysłów nowego rządu, który, mam nadzieję, uda się zrealizować, byłoby stworzenie korpusu wolontariatu stałego, gdzie z jednej strony działaliby młodzi ludzie, którzy jeszcze nie weszli w dorosłe życie, pełni entuzjazmu, a z drugiej emeryci, którzy mogliby dzielić się swoim doświadczeniem, kompetencjami – mówi minister w Kancelarii Rządu Wojciech Kaczmarczyk. Rząd chce też reformy Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Czuje się pan najbardziej lewicowym ministrem w rządzie PiS?

Odpowiada Wojciech Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego:

- Nie czuję się ani lewicowym, ani prawicowym, ale państwowym urzędnikiem, który realizuje zadania, jakie mu powierzył rząd.

Pańskim zadaniem ma być przygotowanie Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Co już o tym programie wiadomo?

- Ma on być oparty na założeniach, które Prawo i Sprawiedliwość prezentowało przed wyborami parlamentarnymi. Przy czym, dodam od razu, społeczeństwo obywatelskie nie jest zależne od rządu, ale to bardzo istotny aktor demokracji.Rząd nie chce w jakiś zdecydowany sposób wpływać na społeczeństwo obywatelskie, ingerując w jego prawa, natomiast chciałby poprzez system bardzo precyzyjnie skierowanych interwencji programowo-finansowych wesprzeć te instytucje społeczeństwa obywatelskiego, które są bardzo istotne z punktu widzenia demokracji.

Jakie to miałyby być interwencje?

- Przede wszystkim myślimy o dialogu obywatelskim jako miejscu spotkania różnych grup interesu, różnych opcji, poglądów oraz grup zrzeszających obywateli z przedstawicielami władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Chodzi o współpracę przy tworzeniu, ale i monitorowaniu prawa. Takim miejscem, które mogłoby służyć zorganizowanemu społeczeństwu obywatelskiemu, czyli m.in. organizacjom pozarządowym, byłaby zreformowana Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Reforma tej Rady to jedna z ważniejszych rzeczy, którą chcielibyśmy zrobić właśnie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Przeczytaj cały wywiad na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA