REKLAMA

Wójcik: Nie widzę powodu, by Prokurator Generalny miał wycofać wniosek do TK

  • Autor: PAP/JS
  • 15 stycznia 2017 21:13
Wójcik: Nie widzę powodu, by Prokurator Generalny miał wycofać wniosek do TK Wiceszef MS Michał Wójcik. (fot. mat.pras.)

• Nie widzę powodu, by Prokurator Generalny miał wycofać wniosek do TK ws. uchwały Sejmu o wyborze trzech sędziów Trybunału - powiedział wiceszef MS Michał Wójcik.
• Według niego działania Ziobry mają na celu wyjaśnienie wątpliwości, także wśród samych sędziów.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro w swym wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zaskarżył uchwałę Sejmu z 2010 r. o wyborze tych trzech sędziów napisał, że osoby Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika nie mogą być uznane za sędziów TK. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do tej informacji powiedział, że Trybunał Konstytucyjny decyzji Sejmu nie ocenia, bo to przekracza jego kompetencje.

Spytano w Polsat News Wójcika o to, czy wniosek ws. sędziów TK zostanie wycofany.

"Nie widzę powodu, dla którego prokurator generalny miałby swój wniosek ws. sędziów Trybunału Konstytucyjnego wycofać" - odpowiedział Wójcik.

Jak podkreślił, prokurator generalny jest "rzecznikiem praworządności i stoi na straży interesu publicznego", zatem powinien zadbać o wyjaśnienie wątpliwości, które - jak zaznaczył wiceminister - pojawiają się m.in. w mediach.

"Inna kwestia jest taka, czy TK ma prawo zająć się takim wnioskiem czy nie. To jest zupełnie inna sprawa. Ale dla przecięcia pewnych wątpliwości, które pojawiają się choćby w mediach, wśród polityków czy samych sędziów, warto ten wniosek złożyć" - przekonywał Wójcik.

"Kilka miesięcy temu było postanowienie TK, wydane na posiedzeniu niejawnym, w którym TK uznał się na niewładny do tego, żeby ocenić tego typu uchwały, o wyborze sędziów TK. Ale proszę sobie wyobrazić, że tam były złożone zdania odrębne - złożyli je np. sędzia Andrzej Rzepliński, dwa jeszcze były zdania odrębne (...) Był też wyrok, odnoszący się do konstytucyjności ustawy o działaniu TK, to był wyrok grudniowy, z 2015 r i w tym wyroku, w uzasadnieniu, TK wskazał, którzy sędziowie byli poprawnie wybrani, a którzy nie" - mówił Wójcik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA