REKLAMA

Wstrzymanie publikacji wyroku TK: Petru jest w szoku

 • Autor: PAP/em
 • 11 grudnia 2015 14:09
Wstrzymanie publikacji wyroku TK: Petru jest w szoku - Nikt nie ma prawa decydować, w jakim składzie ma orzekać sąd - mówi Petru (fot. facebook.com/PetruRyszard)

To jest zupełny szok; to oznacza, że Rada Ministrów może publikować tylko te decyzje, które jej się podobają - tak szef Nowoczesnej Ryszard Petru skomentował decyzję szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy o wstrzymaniu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia.

Szefowa KPRM Beata Kempa w piśmie do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego napisała, że do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia, Trybunał zastosował pozaustawowe kryterium, co oznacza naruszenie konstytucji, a skutkiem, w ocenie szefowej KPRM, jest nieważność wyroku. Publikacja wyroku TK została wstrzymana do czasu przedstawienia stanowiska przez prezesa TK.

Petru - komentując tę decyzję - powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, że "nikt, nikt nie ma prawa decydować, w jakim składzie ma orzekać sąd, bo to jest decyzja sądu".

"To jest zupełny szok. To oznacza, że Rada Ministrów może publikować te decyzje, które jej się podobają, a te, które się jej nie podobają - nie" - mówił Petru. Dodał, że idąc tym tokiem myślenia PiS mogłoby odmawiać publikacji innych wyroków niekorzystnych dla tej partii.

W opinii lidera Nowoczesnej decyzja Kempy, to "otwarte złamanie" art. 190 ust.2 konstytucji, który mówi jednoznacznie o niezwłocznej publikacji orzeczeń TK. Jego zdaniem w ten sposób PiS chce "uratować prezydenta Andrzeja Dudę przed Trybunałem Stanu", bo dzięki temu prezydent będzie mógł twierdzić, że nie "słyszał o tym wyroku".

"Przez to łamanie konstytucji (prezydent) może być formalnie chroniony" - stwierdził Petru. Według niego PiS będzie też dążyło do tego, by wykorzystać "bałagan" wokół Trybunału do przyjęcia nowej ustawy o TK, która "zaklajstruje wszystkie przewinienia" tej partii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Krakus 2015-12-11 15:58:50
  Do polak: Bedę zobowiązany jak poda Pan adres pod którym jest rekrutacja do tej formacji.
 • polak 2015-12-11 15:41:43
  Do Krakus: ja się zgłosiłem do szwadronów śmierci
 • Co_nam_PIS_DA 2015-12-11 15:32:27
  Do polak: Zapomniał Pan podkreślić: Prawdziwy Polak
 • polak 2015-12-11 15:23:45
  No cóż jedne kukły mają oficerów prowadzących inni jak Petru office managment ...
 • polak 2015-12-11 15:11:30
  Petru mieć tyle kasy i tyle lat.Kogo reprezentujesz człowieku .....
 • Krakus 2015-12-11 14:49:21
  Do logicznie: To kiedy zaczynacie swój pisowski stan wojenny ? Może 13.12. Pan Piotrowicz ma praktykę w przeprowadzaniu internowania. A pan się nadaje na szefa bojówki PIS-ZOMO
 • logicznie 2015-12-11 14:23:27
  Jeszcze nie jedno tego gnojka zaszokuje. Wczorajszy numer z dziennikarzem spod Pałacu to ordynarna prowokacja. Nietrudno się domyśleć. Pierwszy raz łże media były tam obecne. Przez cały dzień swetru namawiał i organizował hordy na Krakowskie na czas comiesięcznych obchodów. Hordy były. Stawiły się (ciekawe za jaką stawkę). O dziwo! Dziennikarz wlazł w grupę ludzi. Uczestnicy Marszu Pamięci zawsze ignorowali obecność oszustów medialnych i omijali gó...no szerokim łukiem. Dziwne, że akurat teraz zareagowali napaścią.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA