REKLAMA

Wybór Donalda Tuska na szefa RE zakwestionowany? Krzysztof Szczerski: Uznajemy sprawę za zamkniętą

  • Autor: PAP/AT
  • 27 marca 2017 12:15
Wybór Donalda Tuska na szefa RE zakwestionowany? Krzysztof Szczerski: Uznajemy sprawę za zamkniętą Uznajemy sprawę wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej za zamkniętą - powiedział Szczerski (Krzysztof Szczerski, fot.prezydent.pl)

Kancelaria Prezydenta nie otrzymała z MSZ w tej sprawie żadnych dokumentów - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski pytany o słowa szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, że przy reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej doszło do fałszerstwa.

• Szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował w poniedziałek (27 marca) rano, że przy reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej doszło do fałszerstwa.

• W sensie formalno-prawnym uznajemy sprawę wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej za zamkniętą - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski pytany o słowa szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

• Sugerujemy, żeby do tej sprawy w sensie politycznym już nie wracać - dodał.

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział w poniedziałek (27 marca), że MSZ ma ekspertyzy, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego.

"Kancelaria Prezydenta nie otrzymała z MSZ w tej sprawie żadnych dokumentów. W sensie formalno-prawnym uznajemy sprawę wyboru przewodniczącego Tuska za zamkniętą i sugerujemy, żeby do tej sprawy w sensie politycznym już nie wracać" - powiedział minister Szczerski pytany o słowa Waszczykowskiego.

9 marca przywódcy państw UE ponownie wybrali Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Decyzja zapadła w głosowaniu na szczycie UE w Brukseli. Przeciwko Tuskowi wypowiedziała się tylko premier Beata Szydło. Polski rząd zgłosił na stanowisko szefa Rady Europejskiej, europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

Czytaj też: Fałszerstwo przy wyborze Tuska na szefa RE? PO chce ujawnienia ekspertyzy

"Nie było głosowania nad Tuskiem. Zapytano, kto jest przeciw, nie było pytania kto jest za, kto się wstrzymał i tak dalej. Nie jest prawdą, że przegraliśmy 27:1, bo w tych 27 krajach nie zapytano, kto jest za i kto się wstrzymał od głosu" - podkreślił w TVN24 Waszczykowski.

9 marca przywódcy państw UE ponownie wybrali Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej (Donald Tusk, fot.twitter.com) 9 marca przywódcy państw UE ponownie wybrali Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej (Donald Tusk, fot.twitter.com)

Według szefa MSZ polski rząd w "tym pseudo głosowaniu" wykazał, że mamy do czynienia z podwójnymi standardami. "Będziemy to tłumaczyć.(...)Będzie można wytłumaczyć, że doszło do fałszerstwa. Mamy dzisiaj ekspertyzy, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego" - zaznaczył minister.

Traktat UE stanowi, że Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego większością kwalifikowaną na okres dwóch i pół roku; mandat przewodniczącego jest jednokrotnie odnawialny. "W przypadku przeszkody lub poważnego uchybienia Rada Europejska może pozbawić przewodniczącego mandatu zgodnie z tą samą procedurą" - czytamy w traktacie.

Waszczykowski zapowiedział, że ekspertyzy będzie przedstawiał premier Beacie Szydło. Pytany, czy zasugeruje premier, czy podważyć wybór Tuska, Waszczykowski odparł: "Zastanowimy się nad tym. Nie wiadomo, czy jest to warte. Znaczenie tego wyboru jest nieistotne. Ranga tej pozycji jest nieduża". "Zależy od rządu, czy warta jest skórka wyprawki" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • puszatek 2017-03-27 17:43:15
    Tak, to nie było żadne głosowanie. Tusk jest namiestnikiem Makreli. No i dobrze, w razie czego to nie nasz człowiek i niech lepiej skoncentruje się na zarzutach, bo źle to dla niego wygląda. Wg mnie, Tusk będzie siedział.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA