REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: celebryci i sportowcy na listach wyborczych

 • Autor: PAP
 • 15 września 2015 07:52
Wybory parlamentarne 2015: celebryci i sportowcy na listach wyborczych Listę PSL do Sejmu zamyka lider zespołu Bayer Full Sławomir Świerzyński. Fot. youtube.com

Uczestnik reality show, gwiazdy estrady, aktorki i popularni sportowcy mogą zasiąść po wyborach w ławach polskiego parlamentu. Kandydatów o znanych nazwiskach spoza kręgów polityki umieściły na swoich listach niemal wszystkie ugrupowania.

Tak jak w poprzednich latach również przed tegorocznymi wyborami partie polityczne starały się przyciągać na listy wyborcze cieszących się popularnością przedstawicieli świata sportu, kultury i rozrywki. W ślady znanych polityków chcą też pójść ich bliscy, a czasem również osoby o tych samych nazwiskach, co bohaterowie pierwszych stron gazet.

Rolnik do Sejmu

O mandat poselski ubiega się bohater telewizyjnego programu "Rolnik szuka żony" 29-letni Paweł Szakiewicz. Startuje z ostatniego miejsca na liście PO w okręgu elbląskim, bo - jak powiedział - chce mieć "realny wpływ na politykę w tym kraju, a parlament daje takie możliwości".

Szakiewicz jest sołtysem wsi Szyleny i radnym w gminie Braniewo, ma własne gospodarstwo i sieć mlekomatów. W Sejmie chciałby zająć się rolnictwem, rybołówstwem i turystyką.

Oczywiście partie patrzą na popularność kandydatów, bo to przyciąga głosy. Nie uważam się jednak za żadnego celebrytę czy gwiazdę. Program się skończył i trzeba dalej robić swoje - mówił.

Jego zdaniem, uczestnicy reality show są w stanie odnaleźć się w poważnej polityce. Świadczy o tym kariera Bartosza Arłukowicza, który zyskał sławę dzięki zwycięstwu w programie rozrywkowym Agent, a potem został radnym, posłem i wreszcie ministrem ds. wykluczonych oraz szefem resortu zdrowia.

Gwiazdy estrady

Do parlamentu wystartują również gwiazdy estrady. Listę komitetu "Kukiz'15" do Sejmu w woj. świętokrzyskim ma otwierać raper i producent muzyczny Piotr Marzec, znany jako Liroy. Jego płyta z 1995 r. została uznana za największy sukces komercyjny polskiego hip-hopu.

W Lublinie w wyborach do Senatu startuje rockman Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera. W latach 2005-2007 był on już senatorem PiS. Teraz jest kandydatem niezależnym, ale zyskał poparcie regionalnych struktur PSL i PO. "Krzysztof Cugowski jest ogólnym dobrem Lubelszczyzny" - wyjaśnił lider Platformy w Lubelskiem Włodzimierz Karpiński.

Na Mazowszu w okręgu płocko-ciechanowskim listę PSL do Sejmu zamyka lider zespołu Bayer Full i autor wielu przebojów disco polo Sławomir Świerzyński. Jak powiedział startuje bo zależy mu, "żeby w końcu politycy zaczęli mówić językiem zrozumiałym dla wyborców".

Świerzyński, który jest właścicielem gospodarstwa i stadniny pod Płockiem, już trzykrotnie - bez powodzenia - starał się dostać się z list ludowców do parlamentu i dwa razy do sejmiku. W tej kampanii wyborczej chce skorzystać ze wsparcia innych wykonawców z "czołówki disco polo", którzy obiecali promować go na swoich plakatach i koncertach.

Muzyk uważa, że ma kompetencje, żeby reprezentować świat kultury i nie zgadza się z opiniami, że w ławach poselskich powinni zasiadać politycy z doświadczeniem.

Gdyby tak było, to dlaczego w Sejmie jest tylu nauczycieli albo adwokatów? Co oni mają wspólnego ze zwyczajnym szarym człowiekiem? - stwierdził.

Ludzie kina i teatru

O miejsca w parlamencie starają się również artyści zasłużeni dla kina i teatru. Aktorka Anna Chodakowska jest kandydatką PiS na senatora w Warszawie. Dorota Stalińska kandyduje do Sejmu z listy PSL w okręgu podwarszawskim, jest już radną tej partii w mazowieckim sejmiku. Dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski ma być "jedynką" w tym mieście na liście Nowoczesnej.

Tłum sportowców

Wśród kandydatów o głośnych nazwiskach na listach wyborczych najwięcej jest byłych sportowców. Według posła i b. reprezentacyjnego bramkarza Jana Tomaszewskiego, wynika to z tego, że - jak mówił - sportowe sławy, dzięki sukcesom w swoich dyscyplinach, mogły poznawać świat i poszerzać horyzonty.

Bez urazy dla innych zawodów, ale dlaczego inżynier, prawnik czy profesor, który nigdy nie był za granicą może startować, a my nie? Wydaje mi się, że to sportowcy mają największe predyspozycje do tego, żeby porównywać się z najlepszymi na świecie i starać się im dorównać - przekonywał.

Poza Tomaszewskim, startującym w okręgu piotrkowskim, o reelekcje będą ubiegać się z list PO inni dawni zawodnicy, którzy są posłami mijającej kadencji: m.in. siatkarka Małgorzata Niemczyk (w Łodzi), siatkarz Paweł Papke (w Olsztynie), piłkarz Roman Kosecki (w Warszawie) i snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak (w Krakowie).

"Jedynką" na liście Platformy w okręgu gdańskim został Adam Korol, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie, który od czerwca pełni funkcję ministra sportu i turystyki.

Listę PO w Poznaniu otwiera natomiast utytułowany młociarz, olimpijczyk Szymon Ziółkowski.
To samo ugrupowanie wystawiło do Sejmu b. wioślarzy, medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata - Roberta Sycza w okręgu bydgoskim oraz Tomasza Kucharskiego na liście lubuskiej. B. kajakarz i medalista olimpijski Grzegorz Kotowicz kandyduje z listy PO w okręgu bielskim.

O miejsca w ławach na Wiejskiej starają się również piłkarze - b. reprezentant Polski Janusz Kupcewicz (z PSL w okręgu gdyńsko-słupskim) i b. pomocnik Legii Warszawa Jacek Kacprzak (PO w okręgu radomskim) oraz b. piłkarz Resovii i Legii Warszawa, a obecnie trener Jerzy Podbrożny (PO w okręgu krośnieńskim).

Mandaty poselskie chcą zdobyć: mistrz świata i Europy, złoty medalista olimpijski w zapasach w stylu klasycznym Andrzej Wroński, zwany "kaszubskim turem" (PSL w okręgu gdyńsko-słupskim), medalista olimpijski w boksie i trener Wojciech Bartnik (Zjednoczona Prawica w okręgu wrocławskim), b. reprezentant kraju w siatkówce Marcin Prus (PO w okręgu opolskim), b. panczenistka Erwina Ryś-Ferens (PSL w okręgu podwarszawskim), jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników w trialu rowerowym Krystian Herba (SLD z okręgu rzeszowskiego) i kierowca wyścigowy Łukasz Błaszkowski (z Nowoczesnej w okręgu lubuskim).

Bliscy znanych osób

Na listach wyborczych znaleźli się bliscy znanych osób. Do Senatu z PiS w Warszawie wystartuje Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. Ostatnie miejsce na podlaskiej liście Platformy otrzymał Tomasz Cimoszewicz, syn b. premiera, a w obecnej kadencji senatora Włodzimierza Cimoszewicza. Syn pierwszego niekomunistycznego premiera po 1945 r. Tadeusza Mazowieckiego - Michał Mazowiecki miał kandydować do Sejmu z ostatniego miejsca na warszawskiej liście PO - w poniedziałek zrezygnował jednak ze startu.

Wśród kandydatów na posłów są też krewni samorządowców i polityków popularnych w swoich regionach. 25-letni Krzysztof Truskolaski, syn prezydenta Białegostoku, otwiera podlaską listę stowarzyszenia Nowoczesna. 35-letni Witold Zembaczyński, syn wieloletniego b. prezydenta Opola będzie "jedynką" Nowoczesnej na opolskiej liście. W jednym z okręgów do Senatu w Świętokrzyskiem - jako kandydat niezależny popierany przez PO i Zjednoczoną Lewicę - startuje Kamil Suchański, syn senatora dwóch kadencji, Jerzego Suchańskiego.

Świętokrzyską listę ludowców w wyborach do Sejmu zamyka radny sejmiku Krystian Jarubas. Jest on bratem popularnego w tym regionie polityka PSL, marszałka województwa i kandydata na prezydenta RP w ostatnich wyborach Adama Jarubasa. Kandydatem Platformy Obywatelskiej do Senatu w okręgu piotrkowskim został Adam Macierewicz. To młodszy o trzy lata kuzyn znanego polityka PiS Antoniego Macierewicza.

Przypadkowa zbieżności nazwisk

Z powodu przypadkowej zbieżności nazwisk obecność niektórych kandydatów na listach może wydać się wyborcom zaskakująca. Ewa Kopacz startuje do Sejmu z 16. miejsca na liście PSL w okręgu tarnowskim, jest "pracownicą sektora turystyki". Michał Kamiński dostał 9. miejsce na liście Zjednoczonej Lewicy w okręgu elbląskim, jest mieszkańcem Nowego Miasta Lubawskiego.

Na ostatnim 30. miejscu listy kandydatów do Sejmu Zjednoczonej Lewicy w okręgu lubelskim znalazła się Małgorzata Sadurska, nauczycielka z Opola Lubelskiego. Imiennik prezesa PiS Jarosław Kaczyński miał startować w Nowym Sączu z ugrupowania Ryszarda Petru. Pełnomocnik Nowoczesnej w woj. małopolskim Jerzy Meysztowicz poinformował PAP, że tak się jednak nie stanie.

To było trochę nieporozumienie, on sobie odpuścił i myśmy z niego zrezygnowali - wyjaśnił.
Kandydatem Nowoczesnej do Senatu z okręgu obejmującego Opole i powiat opolski ma być natomiast - jak zapowiedziało ugrupowanie - wykładowca akademicki i przedsiębiorca Piotr Wach. Kandydat ma identycznie nazwisko jak wieloletni senator PO z Opola, b. rektor tamtejszej politechniki, prof. Piotr Wach. Jak przekonują przedstawiciele Nowoczesnej w tym regionie, ich kandydat jest "młodszy, lepszy i skuteczniejszy".

Takie samo imię i nazwisko, jak znana z telewizyjnego ekranu dziennikarka, nosi kandydatka na posła z przedostatniego miejsca listy partii KORWiN w Świętokrzyskiem, 23-letnia studentka Kinga Rusin. Na listach wyborczych można również odnaleźć imienników popularnych aktorów - np. Andrzeja Grabowskiego (PSL, Toruń), Piotra Adamczyka (Zjednoczona Prawica, Łódź) oraz muzyków - Michała Urbaniaka (Kukiz'15, Gdynia) i Ireneusza Dudka (Kukiz'15, Tarnów).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Ziom 2015-10-22 08:32:26
  sprzedajne mendy. Jeszcze rozumiem ubiegać się z list nowych ugrupowań ale takie przylepy do każdej partii jak PSL? Niszczących kraj jak PO i PiS? Na długie ramię Moskwy jak SLD?
 • Benio 2015-10-15 12:50:23
  Trend z celebrytami na listach wyborczych jest mocno niepokojący. W dzisiejszych czasach i sytuacji w jakiej jest nasz kraj potrzebujemy młodych, aktywnych i kompetentnych ludzi, nie twarzy z gazet. Warto więc poznawać osoby, które mogą zaoferować coś więcej niż swój wizerunek. Jedną z nich jest z całą pewnością Łukasz Kubik. To młody, ale doświadczony kandydat z ciekawym, sensownym i co równie ważne, realnym programem. #poznajKubika16
 • maciej 2015-09-15 14:51:34
  Cugowski juz był senatorem więc wie co w trawie piszczy i nie będzie zaczynał od zera. Brawo dla liderów PO regionu okręgu lubelskiego, że zdecydowali się poprzeć posła niezależnego. Nie wszystkich na to stać.
 • olaboga 2015-09-15 13:29:28
  przynajmniej są już oswojeni z publiką haha. nie ma dla mnie różnicy czy celebryta, sportowiec, czy "normalny" człowiek. o ile pozostałych można nazwać normalnymi
 • MartaP 2015-09-15 12:30:17
  Poparcie Włodzimierza Karpińskie dla Krzysztofa Cugowskiego dowodzi tylko klasy tego pierwszego oraz tego, że ma świadomość co ważne dla regionu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA