REKLAMA

Wybory szefa RE, Rafał Bochenek: Donald Tusk nie zwrócił się o poparcie rządu

  • Autor: PAP/AT
  • 16 marca 2017 11:14
Wybory szefa RE, Rafał Bochenek: Donald Tusk nie zwrócił się o poparcie rządu Tusk powinien zwrócić się z pytaniem do polskiego rządu, czy zamierza go poprzeć na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej - powiedział rzecznik rządu (Rafał Bochenek, fot.facebook.com)

Donald Tusk rozmawiał w kraju z premier Beata Szydło i w ogóle nie poruszył tej kwestii, że chciałby się ubiegać na kolejną kadencję szefa Rady. To jest zaskakujące - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Donald Tusk powinien zwrócić się z pytaniem do polskiego rządu, czy zamierza go poprzeć na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. To byłoby minimum przyzwoitości, takiej rozmowy w ogóle nie było - podkreślił rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Donald Tusk myślę, że przede wszystkim powinien wewnętrznie mieć takie poczucie, że coś tu jednak nie zagrało. Skoro doszło do takiej sytuacji, że zostaje szefem Rady Europejskiej w wyniku poparciu wniosku innego państwa, a nie swojego kraju, ojczyzny, no to chyba coś jest nie w porządku. Warto zwrócić uwagę na ten cały proces rozmów, który się toczył przed wyborem szefa Rady Europejskiej, w trakcie którego pan Donald Tusk rozmawiał podobno z wieloma, ze wszystkimi tylko nie z Polską" - mówił Bochenek w czwartek w TV RP.

Jak przypomniał, Tusk rozmawiał w kraju z premier Beata Szydło i w ogóle nie poruszył tej kwestii, że chciałby się ubiegać na kolejną kadencję szefa Rady; spotykali się w również w Europie. "To jest zaskakujące" - dodał.

Czytaj też: Donald Tusk powinien wyjść z inicjatywą spotkania z polskimi władzami

Według Bochenka minimum przyzwoitości wymagało, żeby zwrócić się z takim pytaniem, czy rząd polski zamierza go poprzeć. "Takiej rozmowy w ogóle z jego inicjatywy nie było. To świadczy o tym, że zlekceważył głos Polski, że nie liczył się z głosem polskim i że nie zależało mu kompletnie na poparciu swojej kandydatury" - zaznaczył rzecznik rządu.

Podkreślił jednocześnie, że jako szef Rady Europejskiej Tusk jest zobligowany do tego, aby być neutralny i bezstronny. "Osoba, która pełni międzynarodowe funkcje nie powinna się wypowiadać o sprawach czysto politycznych w danym kraju. Nie powinna stawać po jednej ze stron sporu politycznego" - dodał Bochenek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2017-03-16 17:38:44
    Co ma rząd do Donalda Tuska? Nie jest członkiem PiS i nie musi zabiegać o względy Kaczyńskiego. Zresztą Kaczyński i jego podopieczni od dawna krzyczeli, że go nie poprą, bo nie jest z ich szeregów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA