REKLAMA

Wybory w USA. Bielan nie widzi zagrożenia w wygranej Trumpa

 • Autor: GP
 • 08 listopada 2016 09:21
Wybory w USA. Bielan nie widzi zagrożenia w wygranej Trumpa Adam Bielan (PiS) wielokrotnie obserwował wybory w USA, implementował kampanijne rozwiązania zza oceanu w Polsce jako koordynator kampanii wyborczych PiS i innych prawicowych podmiotów. (fot.:youtube.com)

• Adam Bielan, senator i specjalista od kampanii wyborczych ocenił, że Trump i tak będzie musiał sięgnąć po Republikanów, jeśli zostanie prezydentem.
• Jego ewentualna wygrana to nie będzie też katastrofa, jak niektórzy ostrzegają, przekonywał polski polityk.
• W temacie Hillary Clinton Bielan jest dobrej myśli. Stwierdził, że od 10 lat polityk walczy o Biały Dom.
• Kampanię w USA ocenił jako brutalną ale i rekordową, np. w ilości widzów pierwszej debaty wyborczej.

Adam Bielan z PiS, senator i wicemarszałek izby wyższej relacjonował jak widzi kampanię wyborczą w USA. Polityk, który sam często koordynował kampanie wyborcze w Polsce podkreślił, że ktokolwiek wygra Biały Dom będzie partnerem dla Polski.

- Cieszy mnie, że Polonia stała się ważną grupą w tej kampanii - powiedział senator w Polskim Radiu, we wtorek, w dzień elekcji wyborczej w USA. Bielan nawiązał do wizyty Donalda Trumpa w Chicago, gdzie polityk-miliarder zapewnił, że będzie walczył o zniesienie wiz do USA dla Polaków. Trump odwiedził polonijne miasto we wrześniu.

Bielan podkreślił, że Trump niebędący politykiem będzie musiał się oprzeć o Republikanów jeśli wygra wybory. - Nie sądzę, żeby jego wybór oznaczał zawirowanie w polityce międzynarodowej - powiedział dalej polski senator, co przeczy powszechnej opinii, że Trump jest pewnym elementem "chaosu".

- Hillary Clinton natomiast to znana polityk - kontynuował polityczną analizę pytany. - Byłą Pierwszą Damą, była sekretarzem stanu USA, to odpowiednik ministra spraw zagranicznych. Znamy jej poglądy.

Czytaj: Kogo wybiorą Amerykanie? 45 prezydent USA to będzie osobowość

Bielan, jako reprezentant polskiego parlamentu nie chciał oceniać kogo preferowałby w Waszyngtonie.

Najbardziej imponująca kampania od lat

Ponieważ Adam Bielan jest specjalistą od komunikacji politycznej część jego oceny miała charakter bardziej merytoryczny, niż polityczny.

- WStanach kampanie trwają długo i są kosztowne - przypominał Bielan. - Już 8 lat temu przekroczono miliard dolarów. Co ciekawe, mówi się, że kampania Hillary Clinton trwa już 10 lat.

Polityk nawiązywał do starań polityk, która 8 lat temu próbowała wygrać nominację partii w starciu z Barackiem Obamą i przegrała.

- Te kampanie są kosztowne, a tegoroczna jest specyficzna, bo oboje kandydatów mają duży elektorat negatywny - podkreślił Bielan. Obywatele dzielący tą postawę nie chcą za nic w świecie głosować na dane nazwisko.

- To brutalna i osobista kampania, którą podsumowuje też rekord 80 milionów widzów w czasie pierwszej debaty prezydenckiej - podsumował senator PiS.

Czytaj: Polscy politycy typują przyszłego prezydenta USA

Bielan podkreślił, że nie można też bagatelizować znaczenia ostatnich godzin głosowania. - Jeśli wygra Hillary Clinton to przesądzi o tym zwycięstwie kampania tradycyjna - mówił. Przez tę kampanię rozumie się bezpośrednie próby i nawoływania do głosowania na kandydata przez jego zwolenników.

- Ostatnie godziny to próba dotarcia do niezdecydowanych - kończył Bielan.

Historia wyborów w USA pokazuje, że czasami może zdecydować jeden stan. Tak było w 2000 roku, gdy rywalizowali George W. Bush i Al Gore. W głosach elektorskich, które ostatecznie decydują o wyborze prezydenta Bush otrzymał 271 głosów, a Gore 266. Dopiero drugie liczenie głosów stanowych zadecydowało o zwycięstwie Busha jr.

Wynik wyborów w USA i przyszłość polityczną tego kraju poznamy w środę (9 listopada).

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • spizi 2016-11-08 14:29:23
  Następny, który dał się złapać na lep wizowy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA