REKLAMA

Wybory w USA: Petru liczy, że Trump był populistą wyłącznie w kampanii

 • Autor: GP
 • 09 listopada 2016 14:26
Wybory w USA: Petru liczy, że Trump był populistą wyłącznie w kampanii Petru postrzega Trumpa jako manifestację pewnej potrzeby politycznej Amerykanów. Uważa, że trzeba uszanować ten wybór. (fot.:Nowoczesna/youtube.com)

• Ryszard Petru oceniając wybór 45. prezydenta USA powiedział: - Wierzę w pragmatyzm USA.
• Polityk Nowoczesnej zaznaczał, że populizm Donalda Trumpa powinien pozostać w retoryce kampanijnej i gdy miliarder zostanie prezydentem, odstawi go na boczny tor.
• Petru w kontekście polityki zagranicznej zapowiedział, że będzie się tym bardziej przyglądał temu, co powiedzą polscy ministrowie, skoro najpotężniejszym krajem świata będzie teraz rządził Donald Trump.

- Ameryka wybrała, szanujemy wybór Ameryki - zapewnił w Sejmie Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej w środę (9 listopada) odniósł się do werdyktu, który w nocy zapadł w USA. - Gratulujemy prezydentowi Trumpowi. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach wycofa się z części tych zapowiedzi dotyczących polityki zagranicznej, które padały w kampanii wyborczej.

Polski opozycyjny polityk podkreślał, że szczególnie chodzi mu o kwestie wojny handlowej z Chinami, którą Trump podnosił w swoich wystąpieniach kampanijnych. To samo mówił o relacjach USA - Rosja.

- Wierzę w pragmatyzm USA i kontynuację rozsądnej polityki, która miała miejsce w przyszłości - kończył temat polityki międzynarodowej wobec elekcji Trumpa na 45. prezydenta USA.

Czytaj: Paweł Kukiz wystosował polityczny list do nowego prezydenta USA

Petru potem sięgnął do tematu polityki obronnej, w swojej ocenie decyzji narodu amerykańskiego.

- Wierzę głęboko w to, że te elementy populistyczne były wyłącznie w kampanii wyborczej (prezydenta elekta). Oglądając wystąpienie po tym, jak został wybrany widać, że zmienia ton. USA były, są i będą naszym głównym sojusznikiem w NATO - prognozował Petru.

Petru zapytany o to, jak Polska ma zachować się wobec faktu, że kontrowersyjny miliarder został wybrany 45. prezydentem USA stwierdził, że wybór Amerykanów jest zaskoczeniem, potwierdzającym niepewność czasów, w jakich przyszło nam żyć.

- W tym niepewnym świecie, w którym żyjemy, bardzo ważna jest przewidywalna i stabilna polityka realizowana przez polski rząd - powiedział polityk w Sejmie. - Tym większą wagę będę teraz przywiązywał do wypowiedzi szefów MON i MSZ. Może lepiej, żeby się przez jakieś kilka dni nie wypowiadali. Ważne, byśmy byli stabilni i przewidywalni w tym nieprzewidywalnym świecie.

Polityk nawiązał do ostrej linii, którą Nowoczesna i Platforma przyjęły wobec Antoniego Macierewicza i Witolda Waszczykowskiego. Politycy rządu są w ocenie Petru i jego partyjnych przyjaciół szkodliwymi ministrami, którzy wypowiedziami kaleczą dobre stosunki RP z sąsiadami a decyzjami umniejszają możliwości dyplomatyczne rządu.

PiS jest odmiennego zdania w ocenie wspomnianych polityków. Antoni Macierewicz cieszy się w rządzie silną pozycją.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA