REKLAMA

Wybory w USA: Wałęsa skomentował wygraną Trumpa. Poprawić demokrację?

  • Autor: GP/PAP
  • 09 listopada 2016 13:38
Wybory w USA: Wałęsa skomentował wygraną Trumpa. Poprawić demokrację? Wałęsa w wygranej Trumpa dostrzegł przejaw populizmu i głosowania na tych, którzy kontestują utarte sposoby sprawowania władzy. (fot.:Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Lech Wałęsa nie widzi w wygranej Trumpa obietnicy rewolucji. - Wielkiej zmiany nie będzie - mówił laureat pokojowego Nobla o triumfie miliardera.
• Byłego prezydenta nie porwało też przemówienie Trumpa po ogłoszeniu wyników.
• Wałęsa widzi w wyborze Amerykanów efekt populizmu i konieczność wielu korekt współczesnej demokracji.

Po zwycięstwie Donalda Trumpa w USA spływają komentarze. Swoje dwa zdania do tematu dodał Lech Wałęsa:

- Wielkiej zmiany międzynarodowej nie będzie - ocenił laureat pokojowej nagrody Nobla na antenie TVN24. Wypowiedź padła w pierwszej połowie powyborczej środy (9 listopada). - Będą za to ekonomiczne zawirowania. Trump nie porywa ludzi. Po prostu społeczeństwo jest przeciwko temu, co się teraz dzieje.

Wałęsa uważa, że społeczności świata wyrażają niechęć wobec pewnego modelu sprawowania władzy w krajach zachodnich. - Każdy kto się z tym (kierunkiem - red.) jakoś nie zgadza i daje temu wyraz, zyskuje poparcie - powiedział były prezydent.

Wałęsa zauważył, że Trump dość lekko potraktował swoje pierwsze przemówienie. Zabrakło w nim konkretnych deklaracji politycznych. - Trump nie poruszył kwestii spraw zagranicznych, nie pokazał swojej wizji USA. Potraktował to wszystko jako rodzinne zwycięstwo. Prawdopodobnie później przygotuje się do konkretniejszej mowy. Po przywódcy USA spodziewamy się więcej detali - mówił były polski prezydent.

Czytaj: Urzędnik prezydenta RP nazwał wygraną Trumpa "krzykiem protestu"

Wałęsa w konkluzji swojej oceny stwierdził, że nominowanie na 45. prezydenta USA Donalda Trumpa pokazuje kryzys, jaki przeżywa demokracja i niechęć społeczeństwa do klasy politycznej. - Ten wybór potwierdza to, co od dziesięcioleci mówię, że świat wymaga wielu korekt - wyjaśnił.

W liście gratulacyjnym, który Donald Tusk i Jean Claude Juncker przekazali za pomocą mediów elektronicznych Donaldowi Trumpowi, podkreślono znaczenie dobrych relacji transatlantyckich między UE i USA. Wystosowano też zaproszenie dla prezydenta elekta USA.

Gratulacje złożył też prezydent Andrzej Duda, który napisał:

- Więzi między Rzeczpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi to wspaniały przykład strategicznego partnerstwa bazującego na wspólnych wartościach, u których podstawy leży wolność, tak droga Polakom, Amerykanom i mnie osobiście.

Donald Trump w środę rano (9 listopada) polskiego czasu osiągnął zwycięstwo w wystarczającej liczbie stanów, by ogłosić triumf w wyścigu do Białego Domu. Elektorzy stanów USA formalnie powinni przypieczętować jego prezydenturę w grudniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA