REKLAMA

Z samorządu do parlamentu: blisko czy daleko?

 • Autor: parlamentarny.pl (Piotr Toborek)
 • 17 sierpnia 2015 08:58
Z samorządu do parlamentu: blisko czy daleko? Na listach wyborczych nie brakuje samorządowców. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Na listach wyborczych do Sejmu i Senatu nie brakuje kandydatów z samorządową przeszłością. Z drugiej strony osób znanych szerzej, poza własnymi okręgami, zbyt wielu nie ma.

Od ludowców

Najwięcej samorządowców można znaleźć na lisach PSL, ale - szczerze mówiąc - nie są to nazwiska z pierwszych stron gazet, lecz głównie radni sejmików czy powiatowi urzędnicy.

Wśród kandydatów do Sejmu dolnośląscy ludowcy w okręgu wałbrzyskim wystawiają na przykład Stanisława Longawę, wójta gminy Kłodzko.

Jedynką w okręgu gdańskim będzie wiceprzewodniczący sejmiku pomorskiego Józef Sarnowski. Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku woj. świętokrzyskiego - to kandydat ludowców do Senatu.

W okręgu gdyńsko-słupskim listę PSL do Sejmu otworzy radny sejmiku pomorskiego, właściciel gospodarstwa rolnego Hubert Lewna.

Jedynką w okręgu elbląskim (zachodnia część województwa warmińsko-mazurskiego) ma zostać wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, przewodniczący warmińsko-mazurskiego sejmiku Piotr Żuchowski. Na liście znaleźli się też m.in. członek zarządu województwa Jolanta Szulc oraz radne tegoż sejmiku: Małgorzata Kozioł i Teresa Nowakowska.

Gwiazda

Najbardziej znanym samorządowcem, kandydującym w tegorocznych wyborach jest bez wątpienia Tadeusz Ferenc (kandyduje jako niezależny). Prezydent Rzeszowa będzie starał się o miejsce w Senacie i - jeśli się w nim znajdzie - stolicę Podkarpacie czekają kolejne wybory: trzeba będzie znaleźć następcę dla Ferenca, który zyskał miano najlepszego prezydenta w Polsce, a kolejne wybory wygrywał z poparciem sięgającym 70 proc.

Jak tłumaczy Ferenc, gdyby udało mu się dostać do izby wyższej parlamentu, mógłby pomóc w rozwoju Rzeszowa z innej niż teraz płaszczyzny, ale równie skutecznie.

Na czołowe miejsce listy Platformy Obywatelskiej trafił prezydent Ciechanowa, Waldemar Wardziński.

Byli chcą być

Na listach mamy także kilku byłych prezydentów miast, m.in. w Łodzi - co jest sporą niespodzianką - kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na senatora będzie Jerzy Kropiwnicki.

To kandydat wysokiego ryzyka, bo przecież łodzianie kilka lat temu odwołali go w referendum ze stanowiska... Jak jednak mówi się w mieście, lepszego kandydata do Senatu nie ma, a poza tym Jarosław Kaczyński - który będzie zatwierdzał kandydatów PiS-u - ma do Kropiwnickiego słabość.

W Gorzowie były prezydent Tadeusz Jędrzejczak (niespodziewanie przegrał w listopadowych wyborach samorządowych z kandydatem wystawionym przez ruchy miejskie)również wystartuje w wyścigu do Senatu, ale - co zaskakujące - z listy PSL, z którym nigdy nie był wiązany.

Także SLD sięga po byłego prezydenta. W Ostrowcu Świętokrzyskim do batalii o Sejm przystąpi Jan Szostak. Jego rywalem będzie m.in. kandydat PiS-u o nazwisku... Duda. Chodzi o starostę ostrowickiego ostrowiecki Zbigniewa Dudę. Drugim kandydatem z powiatu ostrowieckiego ma być radny wojewódzki, były wicestarosta Andrzej Kryj.

Znani poza regionem

Jeśli chodzi o samorządowców znanych ponadlokalnie, to na pewno takim jest Władysław Ortyl. Podkarpacki marszałek będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, ale ciągle nie wiadomo: do Senatu czy do Sejmu?

W regionie plotkuje się, że Ortyl jest jednym z kandydatów do funkcji ministra w ewentualnym rządzie PiS, ale powinien wykazać, że ma za sobą wyborców.

Kolejnym urzędującym prezydentem miasta na listach będzie zapewne (bo oficjalnych informacji jeszcze nie ma) Robert Raczyński, prezydenta Lubina. Po rozstaniu z Pawłem Kukizem ma kandydować do Sejmu z pierwszego miejsca własnego ugrupowania JOW-Bezpartyjni. Pytanie, czy konflikt i rozstanie z Kukizem prezydentowi Lubina pomoże czy zaszkodzi?

Grono wicemarszałków

Wśród kandydatów sporą grupkę stanowią wicemarszałkowie województw. I tak w okręgu olsztyńskim w czołówce kandydatów PSL mają znaleźć się wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk (także Sylwia Jaskulska z zarządu województwa), na Podkarpaciu z ramienia PiS-u kandyduje wicemarszałek Wojciech Buczak, a wicemarszałek Ewa Mańkowska będzie jedynką w okręgu wrocławskim. PO proponuje zaś do parlamentu radomszczanina LeszkaRuszczyka, wicemarszałka województwa mazowieckiego IV i V kadencji.

Co jeszcze wiemy?

W Gdańsku pewniakiem PO w wyborach ma być gdańska radna Małgorzata Chmiel, która zdobyła w wyborach samorządowych rekordową liczbę głosów.

Z listy PiS startować mają Grzegorz Strzelczyk (obecny szef klubu PiS) oraz Piotr Walentynowicz z rady miasta.

Z kolei radny Gdyni Marcin Horała to jeden z pewniaków na liście PiS w okręgu gdyńsko-słupskim.

Na start do Senatu z listy PiS w okręgu starogardzkim duże szanse ma Danuta Sikora, obecnie radna pomorskiego sejmiku. Inny z sejmikowych radnych PiS, Roman Giedrojć, wystartuje najpewniej z okręgu słupskiego.

W okręgu gliwickim o mandat senatora PO powalczy były przewodniczący gliwickiej rady miasta Zbigniew Wygoda.

Barbara Moraczewska, zastępca prezydenta Włocławka (trzecia pozycja), Domicela Kopaczewska, obecna posłanka, ale kiedyś radna tego miasta i radna sejmiku województwa (piąta pozycja) i Jacek Kuźniewicz, radny sejmiku (dziesiąte miejsce) - oto włocławska reprezentacja na listach Platformy Obywatelskiej do parlamentu.

Nazwiska, które podaliśmy to naturalnie jedynie tylko przykłady ludzi na rozmaity sposób powiązanych z samorządami, którzy chcą trafić do parlamentu. A ponieważ listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów komitety mogą zgłaszać PKW do północy 15 września, na pewno pojawią się na nich kolejni kandydaci o samorządowych korzeniach.

Nie ma jednak raczej co oczekiwać, że będą to - tak jak Ferenc czy Ortyl - faworyci swoich list.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • askowa22 2015-10-10 20:51:30
  Tylko dobrze oddany głos moze procentowac. Dlatego ja polecam oddać głos na naprawde dobre i sprawdzone osoby. Mój głos powędruje do Artura Warzochy. Ja głosuje w Częstochowie.
 • wyrwa 2015-09-01 01:55:48
  Wygoda jeszcze niedawno byl w PiS. To bardzo niepewny czlowiek
 • glewe 2015-08-19 11:30:32
  Skreślajcie wszystkich złodziei z PEŁO i PSL
 • glewes 2015-08-19 11:29:36
  Skreślajcie tych bandytów i zlodziei z PEŁO
 • Surdyk 2015-08-18 10:43:12
  PO i PSL nie powinni startować do parlamentu 2015 za ostatnie 8 lat pracy w parlamencie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA