REKLAMA

Zabiegają o poparcie rządu dla Marka Belki na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

  • Autor: PAP/GP
  • 23 lutego 2016 15:39
Zabiegają o poparcie rządu dla Marka Belki na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju EBOR to jedna z najpotężniejszych instytucji, jeżeli chodzi o przydział środków dla krajów tzw. nowej unii, w tym także dla Polski. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Rząd powinien poprzeć kandydaturę Marka Belki na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki. Na wyjeździe jesteśmy w jednej drużynie - zaznaczył.

Przy okazji wręczenia nominacji dla nowych członków RPP w Pałacu Prezydenckim członek Rady Jerzy Kropiwnicki był pytany we wtorek (23 lutego) przez dziennikarzy, czy rząd powinien poprzeć kandydaturę Marka Belki na dyrektora EBOR.

- Jestem co do tego absolutnie przekonany i to z dwóch powodów, po pierwsze dlatego, że jest to człowiek o właściwych kompetencjach, doświadczony w sprawowaniu odpowiedzialnych funkcji na płaszczyźnie międzynarodowej, żeby nie powiedzieć ogólnoświatowej, a po drugie jest to jeden z najlepszych kandydatów na terenie Europy - odpowiedział.

Jeśli okazałoby się, jak dodał, że Polska nie potrafi poprzeć kandydatury Belki, szefem EBOR zostanie ktoś z innego kraju.

- Jak Polska gra na wyjeździe, to jesteśmy w jednej drużynie - zaznaczył Kropiwnicki. - Tym bardziej, że pan Marek Belka zachowuje się odpowiedzialnie jako prezes NBP i nie wchodzi w niepotrzebne konflikty ani z ministrem finansów, ani z rządem - dodał.

Przeczytaj: Petru chce wyjaśnień od premier Szydło

Pytany, czy będzie przekonywał do tej kandydatury polityków PiS, odparł:

- Jeśli tylko będą mnie o to pytali.

Podkreślił, że EBOR to jedna z najpotężniejszych instytucji, jeżeli chodzi o przydział środków dla krajów tzw. nowych, () w tym także dla Polski.

O tym, że prezes NBP Marek Belka ma szansę na fotel szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju napisał we wtorek "Puls Biznesu", powołując się na anonimowe źródła. Według źródeł gazety, Belka może liczyć na poparcie obecnej władzy.

Przeczytaj: Nowi członkowie RPP otrzymali od prezydenta nominacje

Kadencja szefa NBP wygasa w czerwcu br. W lipcu wygasa kadencja obecnego szefa EBOR Sumy Chakrabartiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2016-02-23 16:12:34
    PiS raczej postawi na Mariusza A. Kamińskiego. Nie udało się w Polskim Holdingu Obronnym, może uda się w EBOiR?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA