REKLAMA

Zastrzeżenia wobec dwóch ekspertów badających katastrofę smoleńską

  • Autor: PAP/AT
  • 22 marca 2018 07:40
Zastrzeżenia wobec dwóch ekspertów badających katastrofę smoleńską Katadtrofa Smoleńska: Do katastrofy prezydenckiego samolotu TU154M doszło 10 kwietnia 2010 r. (fot.wikipedia.org/OTRS)

Wśród  zagranicznych ekspertów Prokuratury Krajowej, którzy będą badali katastrofę smoleńską znaleźli się dwaj eksperci, do których poważne zastrzeżenia miał polski kontrwywiad. Chodzi o Theodore'a Postola i Roberta Benzona budzących kontrowersje ze względu na ich powiązania z Rosją.

Polski kontrwywiad miał poważne zastrzeżenia wobec dwóch zagranicznych ekspertów Prokuratury Krajowej, którzy będą badali katastrofę smoleńską; chodzi o ich związki z Rosją - informuje w czwartek "Gazeta Polska Codziennie".

Mimo takiej opinii służb śledczy przekazali tym specjalistom poufne informacje dotyczące Smoleńska.

Kilkunastu specjalistów, głównie z USA, spędziło w Warszawie ostatni tydzień na zaproszenie zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka i zostali zapoznani z dotychczasowym tokiem śledztwa. Jak zdradził jeden z zaproszonych naukowców - matematyk Goong Chen - śledczy przekazali im m.in. poufne informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego.

"GPC" twierdzi, że wśród cudzoziemców znaleźli się dwaj eksperci, do których poważne zastrzeżenia miał polski kontrwywiad. Chodzi o Theodore'a Postola i Roberta Benzona budzących kontrowersje ze względu na ich powiązania z Rosją.

Czytaj też: Sasin: Rosyjskie śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej może się toczyć dziesiątki lat

Postol, emerytowany profesor nauk ścisłych w Instytucie Technologicznym w Massachusetts, znany jest w USA przede wszystkim z wypowiedzi krytykujących amerykańską politykę obronną, zwłaszcza w odniesieniu do Rosji. Od lat z zaangażowaniem walczy z pomysłami zbudowania w Europie Środkowo-Wschodniej tarczy antyrakietowej. Gdy w 2016 r. Waszyngton zdecydował się zwiększyć środki przeznaczone na cele związane z NATO, Postol potępił tę decyzję. Stwierdził, że Sojusz Północnoatlantycki jest "większym zagrożeniem dla samego siebie i Europy Zachodniej niż dla Rosji".

Robert Benzon w 2008 r. badał wraz z MAK-iem katastrofę boeninga 737 rosyjskich linii Aerofłot (samolot rozbił się w okolicach Permu w Rosji). Zginął w niej Giennadij Troszew - rosyjski generał pułkownik, doradca Władimira Putina. Mimo że maszyna rozpadła się na drobne kawałki, a zeznania świadków wskazywały na zamach, to ustalenia Benzona były tożsame z wnioskami Tatiany Anodiny (błąd pilotów).

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA