REKLAMA

Zbigniew Rau wojewodą łódzkim

  • Autor: GP
  • 08 grudnia 2015 13:15
 Zbigniew Rau wojewodą łódzkim Zbigniew Rau (fot. wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0)

Zbigniew Rau od 8 grudnia będzie wojewodą w Łodzi. Odebrał nominację w Warszawie z rąk Beaty Szydło.

Profesor prawa i b. senator PiS Zbigniew Rau został we wtorek nowym wojewodą łódzkim. Rau zastąpi dotychczasową wojewodę łódzką Jolantę Chełmińską.Nazwisko profesora - jako jednego z głównych kandydatów na wojewodę - było wymieniane nieoficjalne przez działaczy lokalnego PiS od chwili, kiedy wiadomo było, że nastąpi zmiana na tym stanowisku. Jego "rywalami" mieli być m.in. łódzki radny PiS Marek Michalik czy burmistrz Brzezin Marcin Pluta.

Według łódzkich mediów kandydaturę Zbigniewa Raua miał zgłosić senator PiS prof. Michał Seweryński - uczelniany kolega nowego wojewody. Obaj znają się z Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Zdaniem mediów, Rau miał też mieć poparcie wicepremiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Profesor Zbigniew Rau ma 60 lat. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim w 1977 roku. W latach 1981-1995 był stypendystą i wykładowcą na uczelniach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę myśli politycznej liberalizmu, a szczególnie zagadnienia teorii umowy społecznej i społeczeństwa obywatelskiego, a także komunitarystycznej i klasycznej republikańskiej rewizji liberalizmu.

Jest autorem wielu książek naukowych m.in. "Liberalizm, Zarys myśli politycznej XIX i XX wieku". Opracował też antologię "Księga cnót" - pozycję przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, która nawiązuje do tradycji kształtowania charakteru poprzez czytanie bajek, baśni, legend, przypowieści, dzieł literackich i rozważań filozoficznych.

Laureat licznych grantów i nagród naukowych.

W latach 2005-2007 był senatorem PiS wybranym z okręgu piotrkowskiego. W 2008 roku, wraz politykami, którzy wcześniej odeszli z PiS znalazł się w komitecie założycielskim Stowarzyszenia "Ziemia Łódzka XXI", które miało zajmować się m.in. inicjowaniem i prowadzeniem projektów wspierających rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy regionu łódzkiego.

Rau zastąpi na stanowisku wojewody Jolantę Chełmińską, która szefowała łódzkiemu urzędowi wojewódzkiemu przez osiem lat. W jednym z ostatnich wywiadów powiedziała, iż jej zdaniem "urząd działa sprawnie, a jego największym atutem są pracownicy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Grazyna 2015-12-08 15:33:35
    Ciesze sie bardzo, ze wojewoda lodzkim bedzie prawnik z reki prof, Sewerynskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA