REKLAMA

Zbigniew Ziobro: Nie cofnę się w walce o sprawiedliwość

  • Autor: aw/PAP
  • 18 kwietnia 2017 08:45
Zbigniew Ziobro: Nie cofnę się w walce o sprawiedliwość Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Nie cofnę się o krok w walce o sprawiedliwość w Polsce, by wymiar sprawiedliwości bardziej chronił uczciwych ludzi - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapowiada też m.in. utworzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W wywiadzie dla tygodnika "wSieci"minister sprawiedliwości i prokurator generalny przekonuje, że dziś "sądy często lekceważą tych słabszych", a część sędziów "pokazuje pogardę, butę, odleciała od rzeczywistości".

"Zapomniała o swojej roli powierzonej im przez konstytucję. Przecież tu nie chodzi o odgrywanie jakiegoś teatru, zachłyśnięcie się atrybutami władzy sędziowskiej, przywilejami, ale o służbę społeczeństwu. Przecież oni nie zakładają togi i nie noszą orła na piersiach w imieniu korporacji sędziowskiej, ale w imieniu państwa polskiego, które udziela im władzy, by służyli sprawiedliwości. To gdzieś zaginęło, zastąpione przez ostentacyjną, pełną pychy obronę interesów własnej korporacji" - podkreśla Ziobro.

Dopytywany, czy przygotowane przez jego resort zmiany nie upolitycznią wyroków sądowych, np. przez wybór prezesów sądów przez ministra, Ziobro przekonuje, że co prawda w myśl planowanych zmian prezesa sądu ma powoływać minister sprawiedliwości, ale zarazem nowe przepisy odbierają prezesom możliwość wpływania na skład sędziowski na rozprawach. "Będzie jawne komputerowe losowanie, żadnych machlojek, żadnych układów w doborze sędziów do każdej sprawy" - przekonuje Ziobro. Tymczasem, dodaje, "dzisiaj wystarczy kilku zaufanych sędziów w każdym sądzie, by ustawić wyrok w każdej ważnej dla establishmentu sprawie".

W ramach zmian ma być powołana też Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, wskazywana przez zreformowaną Krajową Radę Sądownictwa. "Chcemy zmienić standardy, chcemy przełamać złe nawyki, zmienić mentalność, sprawić, że osoby skompromitowane będą usuwane z zawodu" - uzasadnia minister sprawiedliwości.

"Środowisko sędziowskie miało ćwierć wieku na oczyszczenie się, wypracowanie standardów. I nic nie zrobiło, zmarnowało swoją szansę. I dziś demokratycznie wybrani politycy muszą to zmienić. Naprawa wymiaru sprawiedliwości to jedna z najważniejszych spraw, jakie powierzyli nam wyborcy" - mówi Ziobro dla tygodnika w "wSieci".

"Na pewno nie cofnę się ani o krok w walce o sprawiedliwości i uczciwość w Polsce. Będę realizował ten program, który ma sprawić, że wymiar sprawiedliwości będzie dużo bardziej chronił uczciwych ludzi" - zapewnia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-04-18 13:59:12
    Pusta jest retoryka Zbigniewa Ziobry. Zarzuca sędziom, że wykorzystują Konstytucję w sytuacji, gdy między innymi próbuje zniszczyć Krajową Radę Sądownictwa, czyli w przestępczy sposób zanegować fragment Konstytucji. Co zastanawia, "taktyka" Ziobry nie jest skomplikowana. "Radosna" twórczość P. i S. uniemożliwia Trybunałowi Konstytucyjnemu funkcjonowanie. Trybunał Konstytucyjny zanegowałby projekt, który naruszyłby Konstytucję. O ile dysponuje dowodami, że niektórzy sędziowie są nieuczciwi, to jest możliwość według ustawy o sądach powszechnych ukarania sędziego. Ale taki komentarz nie komentarz o tysiącach sędziów, który jest urąganiem, dyskwalifikuje Ziobrę z sensu rozważań i może można kwalifikować pomówienia w wykonaniu rzekomego reformatora na podstawie Kodeksu Karnego.
  • Lew PISostanu 2017-04-18 09:28:08
    Komuna wraca. Trójpodział władzy jest niszczony a rządząca partia usuwa wszelkie zabezpieczenia które powinny funkcjonować z ustroju demokratycznym. Jeżeli się uda, znowu zamiast demokracji będziemy mieli demokrację socjalistyczną.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA