REKLAMA

Zbigniew Ziobro o posiedzeniu TK: To spotkanie sędziów, którzy usiłowali nieudolnie wydać orzeczenie

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 09 marca 2016 17:30
Zbigniew Ziobro o posiedzeniu TK:  To spotkanie sędziów, którzy usiłowali nieudolnie wydać orzeczenie (fot. facebook.com/solidarnapl)

Na zwołanej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro odniósł się do wycieku projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Może on stwarzać wrażenie, że sprawa była z góry przesądzona i ukartowana, a cała reszta to była zwykła formalność - mówił.

- To wszystko tworzy fatalne wrażenie, dodając jeszcze gorszego wydźwięku temu wszystkiemu, co mieliśmy okazję obserwować w ostatnich dniach. Wyobraźmy sobie, że każdy z nas, idąc do sądu, dowiaduje się, że wyrok tak naprawdę jest już napisany. Myślę, że każdy byłby tą sytuacją zbulwersowany, zdumiony, używałby mocnych słów na opis tego zdarzenia - mówił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Odniósł się także do dzisiejszego posiedzenia. - W tej szczególnej sytuacji nie mamy do czynienia z wyrokiem, orzeczeniem, prawomocnym działaniem, bo to spotkanie sędziów w Trybunale Konstytucyjny, to spotkanie sędziów, którzy usiłowali nieudolnie wydać orzeczenie, którego wydać nie mogli, ponieważ działali z naruszenie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - przypomniał.

Jak powiedział, jest nadal gotowy dyskutować o rozwiązaniu konfliktu wokół TK, ale nie jest gotowy akceptować łamania prawa i tego, że wyroki są przygotowywane i konsultowane poza TK i przeciekają do mediów.

- Te działania, które dzisiaj obserwowaliśmy w Trybunale Konstytucyjnym, to były działania grupy sędziów, którzy działali bezprawnie. W związku z tym ich orzeczenie nie jest wiążące. Gdybyśmy je uznali, złamalibyśmy konstytucję - mówił.

Na potwierdzenie tych słów przedstawił osiem opinii, jak powiedział, wybitnych polskich konstytucjonalistów, w tym szefów katedr prawa konstytucyjnego, które prezentują to samo stanowisko.

Pytany o to, czy premier Beata Szydło powinna publikować wyrok TK, powiedział: - Jeśli premier Beata Szydło zdecydowałaby się na publikację tego bezprawnego orzeczenia, to wówczas narażałaby się na odpowiedzialność prawną i mogłaby stanąć przez trybunałem stanu. Mam nadzieję, jestem przekonany, że tak nie postąpi i będzie działać zgodnie z literą prawą, zgodnie z polską konstytucją i zgodnie z wypowiedziami wybitnych polskich profesorów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA