REKLAMA

Zbigniew Ziobro o projektach ws. KRS i SN: Liczę na kompromis, który poprawi stan sprawiedliwości w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 04 października 2017 21:12
Zbigniew Ziobro o projektach ws. KRS i SN: Liczę na kompromis, który poprawi stan sprawiedliwości w Polsce Minister Zbigniew Ziobro ocenił, że najważniejsze w tej sprawie jest dobro wymiaru sprawiedliwości, "a nie ambicje takiego, lub innego polityka, jakiej by funkcji nie pełnił". (fot. KPRM)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że w sprawie projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, liczy na kompromis, który doprowadzi do poprawy stanu sprawiedliwości w Polsce.

Ziobro pytany o "spór czterdziestolatków", o którym mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, czyli konflikt na linii minister sprawiedliwości-prezydent Andrzej Duda, powiedział w TVP Info, że "nie chce wchodzić w detale i szczegóły", dotyczące prezydenckich projektów ustaw ws. KRS i SN, ponieważ - jak wyjaśnił - trwają w tej sprawie rozmowy. "Nie chciałbym w żaden sposób im zaszkodzić" - zastrzegł.

"Życzę i trzymam kciuki za pana prezydenta, za jego mądrość i odpowiedzialność jego ludzi - którzy są wokół niego - że ta mądrość zwycięży" - powiedział minister. "Liczę na kompromis, który spowoduje, że wszyscy będziemy mogli mówić o zwycięstwie w walce o poprawę stanu sprawiedliwości w Polsce" - dodał.

Minister ocenił, że najważniejsze w tej sprawie jest dobro wymiaru sprawiedliwości, "a nie ambicje takiego, lub innego polityka, jakiej by funkcji nie pełnił".

Prezydent pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; we wtorek zostały one skierowane do konsultacji. Przygotowanie projektów o SN i KRS prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw, autorstwa PiS.

Prezydencki projekt dotyczący Sądu Najwyższego wprowadza m.in. możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szofer 2017-10-05 11:34:03
    25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA