REKLAMA

Zbigniew Ziobro przeciwny kwotom dla uchodźców

  • Autor: PAP
  • 09 września 2015 13:31
Zbigniew Ziobro przeciwny kwotom dla uchodźców Zbigniew Ziobro (fot. Zboralski)

Solidarna Polska sprzeciwia się kwotom przydziału uchodźców i zwiększania ich liczby. Ugrupowanie obawia się terroryzmu i słabości polskich służb specjalnych.

Solidarna Polska sprzeciwiła się temu, aby rząd zgodził się na obligatoryjne kwoty przydziału uchodźców oraz na zwiększenie liczby osób, które mogłyby przyjechać do Polski. Polskie służby nie są w stanie wykryć potencjalnych terrorystów - przestrzegł lider SP Zbigniew Ziobro.

 - Oczekujemy od premier Ewy Kopacz odpowiedzialności i roztropności. Oczekujemy, że polski rząd będzie patrzył dalekowzrocznie na interesy polskich obywateli i będzie widział bardzo realne i konkretne zagrożenia związane z żądaniami, jakie wobec Polski artykułuje Berlin i inne bogate państwa Unii Europejskiej, które są współodpowiedzialne za to, co dzieje się w tej części świata z której pochodzą uchodźcy - mówił podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie Ziobro.

- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni, aby rząd zgadzał się na obligatoryjne kwoty przydziału uchodźców. Jesteśmy też przeciwni, aby w sposób nieprzemyślany zwiększać ilość uchodźców, którzy mieliby być przyjmowani na terenie kraju - oświadczył.

Zaznaczył, że do Polski mogliby być przyjmowani chrześcijanie, bo zasymilowaliby się z polskim społeczeństwem.

- Jesteśmy gotowi wspierać polskie państwo w zakresie szerokiej współpracy na rzecz przemyślanej strategii związanej z pomocą uchodźcom, którzy znajdą się na terenie bezpiecznych państw, ale jesteśmy przeciwni temu, aby stworzyć szeroką autostradę, która sprowadzi setki tysięcy, a w przyszłości miliony muzułmanów do krajów UE i do Polski. To oznacza pewną destabilizację naszego kontynentu - zaznaczył.

Ziobro przytoczył słowa premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który uprzedził w niedzielę, że jego kraj nie zgodzi się na imigrantów z Syrii i Afryki.- Nie pozwolimy, aby Izrael został zalany falą nielegalnych imigrantów i terrorystów - powiedział.

Zdaniem Ziobry należy także w Polsce dostrzegać zagrożenie terrorystyczne związane z napływem uchodźców.

- Niech pani premier Kopacz udowodni, że polskie służby dysponują odpowiednimi narzędziami, które są w stanie tych terrorystów wyłowić, zidentyfikować i nie wpuścić na polski teren. Mogę powiedzieć, a nadzorowałem służby takie jak ABW, Polska nie jest w stanie tego zrobić. Żaden kraj UE nie jest w stanie tego precyzyjnie zrobić, nie mówiąc o tym, że może następować radykalizacja ludzi, którzy nie przejawiają takich inklinacji - powiedział Ziobro.

Politycy SP za niedopuszczalne uznali również to, że mają się znaleźć środki dla uchodźców w Polsce, a nie ma dodatkowych pieniędzy np. dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Premier Ewa Kopacz we wtorek oświadczyła, że możliwości Polski przyjęcia uchodźców są większe niż zadeklarowane dotychczas 2 tys. osób. Zaprosiła na środę na spotkanie ws. uchodźców liderów partii sejmowych.

Rzecznik klubu Zjednoczonej Prawicy i polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki powiedział PAP, że przedstawicieli klubu ZP raczej nie będzie na spotkaniu w Kancelarii.

W środę rano szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował do państw UE o przejęcie 160 tysięcy uchodźców od Grecji, Włoch i Węgier, by złagodzić kryzys migracyjny w tych krajach. Odwołał się też do historii Europy. "Europa jest kontynentem, gdzie prawie wszyscy kiedyś byli uchodźcami. Miliony Europejczyków uciekały przed prześladowaniami, wojną, dyktaturą i opresją" - powiedział szef KE. Wspomniał m.in. o Polakach. "20 mln potomków Polaków mieszka poza Polską w wyniku emigracji politycznej i ekonomicznej, po wysiedleniach, przesiedleniach podczas bolesnej historii Polski" - powiedział Juncker.

Według wcześniej podawanych, nieoficjalnych wyliczeń Komisji Europejskiej, do Polski - miałoby trafić 11 946 uchodźców (w tym 2659 w ramach pierwszego programu relokacji oraz 9287 w ramach nowego programu).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA