REKLAMA

Zbigniew Ziobro rozważy zaskarżenie do TK podstaw prawnych uchwały SN

  • Autor: PAP/JS
  • 31 maja 2017 20:54
Zbigniew Ziobro rozważy zaskarżenie do TK podstaw prawnych uchwały SN Zbigniew Ziobro (fot.flickr.com/Piotr Drabik)

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro rozważy skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie konstytucyjności przepisów, które legły u podstaw uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego - podała Prokuratura Krajowa.

Według PK Ziobro zwrócił też uwagę, że "w części uchwały Sąd Najwyższy nie wskazał podstawy prawnej upoważniającej do uznania prawa łaski za nieistniejące".

"Ostateczną decyzję Prokurator Generalny podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem uchwały Sądu Najwyższego" - czytamy w komunikacie prokuratury.

W środę siedmioosobowy skład SN uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych.

Taką uchwałę siedmioro sędziów SN wydało w odpowiedzi na pytanie prawne związane z ułaskawieniem przez prezydenta Andrzeja Dudę obecnego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA m.in. obecnego zastępcy Kamińskiego - Macieja Wąsika, skazanych wcześniej nieprawomocnie za działania CBA w "aferze gruntowej" z 2007 r.

W świetle uchwały Sądu Najwyższego, aktu łaski prezydenta ws. b. szefów CBA nie ma - powiedział rzecznik SN sędzia Michał Laskowski. Jego zdaniem, ich proces wróci do etapu odwoławczego od skazującego wyroku sądu I instancji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • rad 2017-06-01 11:22:54
    TK to już pisowka instytucja a nie organ niezależny więc jego uchwały nic nie znaczą.
  • prawica 2017-06-01 03:59:03
    Ten człowiek nic sobą nie reprezentuje, dlaczego więc Nas Wszystkich ośmiesza, blokuje, podałby się do dymisji gdyż społeczeństwo wykształconego o nieskazitelnej opinii dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej Prokuratora Generalnego oczekuje. Wiecie dlaczego odnoszą sukcesy Stany Zjednoczone gdzie fundamentalną podstawą demokracji jest przestrzeganie prawa, z przestępcami się nie negocjuje.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA